Bağışıklık Sisteminin Gizli Tehditi: Diş Eti Enfeksiyonları

Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan ve mağdur eden koronavirüs sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiği gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi için doktor tavsiyeleriyle alınan ilaçların yanında düzenli bir beslenme ve güzel bir uykuda dikkat edilmesi gereken temel noktalardandır.

Vücudun genel bağışıklığını koruması çatısı altında ağız ve diş sağlığı da büyük önem taşımaktadır.

Ağız ve diş sağlığında oluşan rahatsızlıklar, özellikle diş eti enfeksiyonları ile bunların berberinde gelen diş eti hastalıkları vücut genel bağışıklık sistemin kaynaklarını derhal tüketme yoluna gitmektedir. Bu dönemlerde de vücut başka virüs ve bakterilere karşı savunmasız bir pozisyonda kalmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Ağız ve diş sağlığının rahatsızlık ve hastalıklarla mücadele ediyor olması vücut genel bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır. O sebeple iki yönlü düşünülmelidir. Yani hem bağışıklık sisteminin kuvvetli kalması hem de ağız ve diş sağlığının sorunsuz olması birbiri ile ilgili ve içi içe konulardır.

Hasta olmayı beklemeden düzenli periyotlarla diş hekiminin ziyaret etmek en temel görevlerimizden olmalıdır. Bu alışkanlığı evlatlarımıza da aynı şekilde aksettirmeliyiz. Sadece hasta olunca gidilen diş hekimi sadece ağrımızı dindirmeye gayret gösterir. Fakat düzenli aralıkla kontrol sistemimizi oluşturduğumuzda bu baş edilmesi bazen çok güç olan ağrıları çekmek zorunda kalmayabilir erken teşhis ile derhal müdahale edebiliriz.

Vücut genel bağışıklık sisteminde oluşan zayıflamaları düzenli diş bakımı, varsa apse ve enfeksiyonların temizlenmesi işlemleriyle telafi edebiliriz. Bir diğer önemli husus ise bol sus tüketmektir. Hekiminizin vereceği diyetlere harfiyen uymak vazgeçilmezleriniz arasında olmalıdır.

Bu şekilde kuvvetlenen bağışıklık sistemi aynı zamanda da ağız ve diş sağlığımızın da korunmuş olması anlamına gelmektedir.

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi bağışıklık sistemine olumsuz ekiler yaratmaktadır. Meydana gelen bir soğuk algınlığı veya ateşlenme esnasında ağız içinde ve özellikle diş etlerinde bağışıklık sistemine karşı gözle görünür seviye de mücadele verilmektedir. Vücut savunması zayıfladığında aynı zaman da vücutta ki diğer organlarında kötü çalışma durumları ortaya çıkmaktadır.