Diş Sıkma

Diş Sıkma

Diş sıkma ya da diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, orta ve uzun vadede diş sağlığına ve çene yapısına zarar veren olumsuz bir alışkanlıktır. Kişi geceleri uyku esnasında daha yoğun olarak ve farkında olmadan dişlerini sıkar. Bu durum genellikle ancak çene ağrısı gibi somut şikayetler ortaya çıkmaya başladıktan sonra fark edilir. Bruksizm uzun süre tedavi edilmediğinde daha major sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Stres, yorgunluk, eksik dişler, yanlış diş tedavisi uygulamaları ve romatizmal hastalıklar da bruksizmi tetikler.

Diş sıkma ya da diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, orta ve uzun vadede diş sağlığına ve çene yapısına zarar veren olumsuz bir alışkanlıktır

diş sıkma tedavisi, diş gıcırdatma tedavisi, diş sıkma tedavisi nişantaşı

Bruksizmin tedavisi iki aşamalıdır:

 • Diş sıkmaya yol açan temel nedeni teşhis edip ortadan kaldırmak
 • Kas faaliyetlerini düzenlemek

Hastalar genellikle yüz, baş ya da kulak ağrısı şikayetiyle hekime başvurur. Uzman diş hekimi çene yapısını ayrıntılı olarak görebilmek için hastayı film çekimine yönlendirir. Radyolojik inceleme neticesinde teşhisi koyar ve tedavi sürecini planlar.

İlk aşamada mevcut ağız ve diş problemleri ortadan kaldırılmalıdır. Eksik dişler yerine konmalı, çapraşık dişler düzeltilmeli, hatalı dolgular yeniden yapılmalıdır.

Devam eden diş sıkma rahatsızlığında ikinci olarak kas aktivitesini düzenlemek amacıyla özel apareyler kullanılır. Ağız ölçüsü alındıktan sonra kişiye özel olarak hazırlanan ve gece plağı olarak da adlandırılan bu apareyler kişinin uyku esnasında dişlerinin birbirine temas etmesinin önüne geçmeyi hedefler. Bu şekilde temastan kaynaklı diş aşınmaları engellenir. Ayrıca kaslardaki aşırı kasılma da bu yolla gevşetilir. Aynı şekilde şeffaf diş plakları da alt ve üst çenenin birbiriyle temas etmesini engeller. Söz konusu uygulamalar kas gevşetici ilaçlarla da desteklenebilir.

Gece koruyucuları ya da şeffaf plaklarla tedavi edilemeyen bruksizm varlığında ise uzman hekimin tavsiyesiyle cerrahi operasyon seçeneği değerlendirilebilir.

Hekiminizi Seçin
Şimdi Arayın!
Hekiminizi Bulun

UniqDent’in Profesyonel Diş Hekimleriyle şimdi tanışın!

Randevu Alın
Randevu Alın
diş sıkma tedavisi avantajları, diş sıkma tedavisi neden, diş sıkma tedavisinde yapılanlar

Diş Sıkma Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Diş sıkma ya diş gıcırdatmalarının sebep olduğu diş aşınmalarını bertaraf eder.
 • Bruksizm kaynaklı diş kırılmalarını engeller.
 • Dişlerde hassasiyet oluşumuna izin vermez.
 • Diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkan dişeti rahatsızlıklarını yok eder.
 • Kişinin diş sıkmaya bağlı diş kayıpları yaşamasını engeller.

Diş Sıkma Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Stres, yorgunluk gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak gündüz ya da gece diş sıkma ya da diş gıcırdatma rahatsızlığının görülmesi durumunda,
Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlere bağlı olarak ortaya çıkan diş sıkma ya da diş gıcırdatma rahatsızlıkları için uygulanır.

Detaylı Bilgi Alın!
diş sıkma tedavisi durumları, diş sıkma tedavisi işlemleri, diş sıkmanın nedenleri, diş gıcırdatmanin nedenleri
diş sıkma tedavisi avantajları, diş sıkma tedavisi neden, diş sıkma tedavisinde yapılanlar

Diş Sıkma Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Diş sıkma ya diş gıcırdatmalarının sebep olduğu diş aşınmalarını bertaraf eder.
 • Bruksizm kaynaklı diş kırılmalarını engeller.
 • Dişlerde hassasiyet oluşumuna izin vermez.
 • Diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkan dişeti rahatsızlıklarını yok eder.
 • Kişinin diş sıkmaya bağlı diş kayıpları yaşamasını engeller.
Uniqdent’e Başvurun
diş sıkma tedavisi durumları, diş sıkma tedavisi işlemleri, diş sıkmanın nedenleri, diş gıcırdatmanin nedenleri

Diş Sıkma Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Stres, yorgunluk gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak gündüz ya da gece diş sıkma ya da diş gıcırdatma rahatsızlığının görülmesi durumunda,
 • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlere bağlı olarak ortaya çıkan diş sıkma ya da diş gıcırdatma rahatsızlıkları için uygulanır.
Hekimlerimize Başvurun

Hemen arayın ve diş sıkma tedavisi çözümlerimizi size özel planlayalım.

Şimdi Arayın!
Randevu Alın

Sıkça Sorulan Sorular

Bruksizm, doğrudan doğruya herhangi bir hastalığın belirtisi değildir. Genellikle günlük hayatın stresi, yorgunluğu ya da farklı psikolojik problemler diş sıkma rahatsızlığının ortaya çıkmasına vesile olabilir.

Evet, yapabilir. Dişlerin üzerinde oluşan aşırı ve uzun süreli baskı diş aşınmasına ya da diş kırılmalarına da sebebiyet verebilir. Kas aktivitelerindeki düzensizlik şiddetli baş ağrısı, hatta omuz ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Tedavi edilmeyen diş sıkma sorunu uzun vadede dişlerde ve çene eklemlerinde bozukluklara sebep olabilir. Diş aşınmaları, diş kırılmaları söz konusu problemler arasında yer alır.

Çene eklemiyle ilgili sıkıntılar ise kişiyi ağzını açamayacak noktaya kadar götürebilir. Dolayısıyla diş sıkma ya da diş gıcırdatma rahatsızlığının zamanında tedavi edilmesi bu türden sağlık kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı büyük ölçüde psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Stres ve yorgunluk bu nedenlerin başında gelir. Diğer yandan diş sağlığı ile ilgili var olan problemler de kişiyi bruksizme götüren nedenler arasında yer alabilir.

Öncelikle mutlaka uzman bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Diş hekimi, yapacağı detaylı muayene neticesinde size uygun tedaviyi belirler. Belirlenen tedavi hayata geçirilirken gerek görülmesi durumunda uzman bir psikolog ya da psikiyatristden de destek alınabilir.

Çocukluğun farklı dönemlerinde diş sıkma ya da diş gıcırdatma alışkanlıkları görülebilir. Bunların çoğu geçicidir ve ilerleyen zamanlarda kendiliğinden kaybolur. Süt dişlerin dökülüp yerine daimi dişlerin gelmeye başladığı dönemde bruksizm daha sık rastlanan bir durumdur ve yine normal kabul edilir.

Kalıcı dişler tamamlandığında bu durum kendiliğinden kaybolur. Dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi rahatsızlıklar da çocuklarda diş sıkmaya sebep olan etmenler arasında yer alır.

Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığının uzun vadede geçmemesi durumunda mutlaka uzman bir diş hekimine başvuruda bulunulması ve uygun tedavinin alınması gerekir.

nişantaşı diş sıkma tedavisi, nişantaşı diş gıcırdatma tedavisi, diş gıcırdatma tedavisi uzman diş hekimleri

Nişantaşı Diş Sıkma Tedavisi

Genellikle günlük hayattaki strese bağlı olarak ortaya çıkan istem dışı davranışlar arasında yaygın olarak görülen diş sıkma ve diş gıcırdatma, tedavisi olan rahatsızlıklardır. Gün içerisinde ya da uyku sırasında ortaya çıkan diş sıkma ve diş gıcırdatma eylemleri zamanla diş dokusunda olumsuz durumlara yol açar.

Dişler, eklemler ve dokular diş sıkmaya bağlı olarak gerilir ve ağrı gözlenebilir. Diş sıkma tedavisi ihmal edildiğinde daha ciddi sorunlara ve tahribatlara neden olur. Oral bölgedeki hasarın artmaması, diş minesinde kırık, renklenme, dişlerde hassasiyet gibi durumların yaşanmaması için bir an evvel uzman bir hekimden destek almak gerekir.

İletişim

Diş Sıkma Tedavisi Nişantaşı

Diş sıkma ya da diş gıcırdatma probleminiz varsa Nişantaşı diş sıkma tedavisi için en güvenilir adres olan Uniqdent’e başvurun. Dişlerinizin daha fazla aşınmasına izin vermeyin. Uzman ellerde, profesyonel ve çağdaş yaklaşımlarla etkili tedavi yöntemlerini hayata geçirin.

Uzun süre tedavi edilmeyen diş gıcırdatma ve diş sıkma rahatsızlığı diş eti çekilmesi ve kemik erimesi sorunlarına yol açar. Ayrıca yüz ve çiğneme kasları da bu durumdan olumsuz etkilenerek fonksiyonlarını zamanla kaybeder. Dolayısıyla diş sıkma hafife alınacak bir sorun değildir ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Uniqdent Ailesi her türlü ağız ve diş sağlığı sorununuzda olduğu gibi diş sıkma rahatsızlığında da sizin yanınızda yer alıyor. Her biri branşında uzman ve tecrübeli hekim ekibiyle, modern ve en güncel tedavileri hayata geçiriyor.

Siz de Nişantaşı diş gıcırdatma ve sıkma tedavisi için yaptığınız aramalara Uniqdent ile son verin. En doğru ve en konforlu tedavi hizmetini alarak kısa sürede sağlığınıza kavuşun. Stressiz bir geleceğe ve mutlu gülümsemelere kavuşun.

Diş sıkma için yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında şeffaf plak uygulamaları yer alır. Diş hekiminizin uygun görmesi halinde şeffaf plak tedavisi ile bu istemsiz davranışınızdan kısa sürede kurtulun. Dişlerinizi, diş sıkmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek olası hasar ve zararlara karşı koruyun.

Gece plağı tedavisiyle diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkan kırılma, diş köklerinde zayıflama, diş eti çekilmesi, diş yüzeyinde tahriş gibi durumların önüne geçin. Uniqdent hekimleri tarafından sunulan alternatif tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılan gece plağı sayesinde diş sıkma alışkanlığına kalıcı olarak veda edin.

Uniqdent Ailesi her türlü ağız ve diş sağlığı sorununuzda olduğu gibi diş sıkma rahatsızlığında da sizin yanınızda yer alıyor. Her biri branşında uzman ve tecrübeli hekim ekibiyle, modern ve en güncel tedavileri hayata geçiriyor.

Siz de Nişantaşı diş gıcırdatma ve sıkma tedavisi için yaptığınız aramalara Uniqdent ile son verin. En doğru ve en konforlu tedavi hizmetini alarak kısa sürede sağlığınıza kavuşun. Stressiz bir geleceğe ve mutlu gülümsemelere kavuşun.

Diş sıkma için yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında şeffaf plak uygulamaları yer alır. Diş hekiminizin uygun görmesi halinde şeffaf plak tedavisi ile bu istemsiz davranışınızdan kısa sürede kurtulun. Dişlerinizi, diş sıkmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek olası hasar ve zararlara karşı koruyun.

Gece plağı tedavisiyle diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkan kırılma, diş köklerinde zayıflama, diş eti çekilmesi, diş yüzeyinde tahriş gibi durumların önüne geçin. Uniqdent hekimleri tarafından sunulan alternatif tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılan gece plağı sayesinde diş sıkma alışkanlığına kalıcı olarak veda edin.

Kişi geceleri uyku esnasında daha yoğun olarak ve farkında olmadan dişlerini sıkar. Bu durum genellikle ancak çene ağrısı gibi somut şikayetler ortaya çıkmaya başladıktan sonra fark edilir. Bruksizm uzun süre tedavi edilmediğinde daha major sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Stres, yorgunluk, eksik dişler, yanlış diş tedavisi uygulamaları ve romatizmal hastalıklar da bruksizmi tetikler.