Beş Adımda Diş Hekimi Korkusunu Yenmek

DİŞ HEKİMİ KORKUSU VAR MI?

Kimi zaman fobi seviyesine ulaşana diş tedavi, aslında oldukça ağrısız acısız bir yöntem bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Zihninde tedavi olmayı o koltuğa oturmayı iyiden iyiye büyüterek fobi haline getiren bireyler kimi zaman çektikleri diş ağrısını bastırmak için ağrı kesicinin dozunu kaçırmakta, kimi zaman tıbbi bir geçerliliği bulunmayan geleneksel yöntemlere başvurmaktadır. Hatta şiddetli ağrıya müteakibinde de diş kaybına kadar giden süreçte maalesef hekime gitmek korku dolasıyla tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Ama bu zinciri ara kırıp diş tedavisini kabul eden hastaların nihai olarak verdiği cevap hep aynı olmuştur. “Keşke bu zamana kadar beklemeseydim. Korkulacak hiçbir şey yokmuş? Ben kafamda büyütmüşüm!”

DİŞ HEKİMİNE GİTMENİN KARARININ VERİLMESİ:

Esasında hastanın ikna edilmesi sırasında geçen zaman bile bir kayıptır. O yüzden erteleme hususunun gereksiz bir durum olduğu belirtilmeli ve tedavi sonucundan memnun olacağı bilinci verilmelidir. Sonuç olarak diş hekime acı çekmeye değil var olan acıyı sonlandırmaya gidiyoruz.

Diş hekimine sadece ağız ve diş sağlığında bir problem ile karşılaşıldığında değil ağrı olmadığı zamanlarda da rutin kontroller şeklinde gidilmelidir.

BEŞ ADIMDA DİŞ HEKİMİ KORKUSUNU YENMEK İÇİN TAVSİYELER:

  1. Öncelikle kendinizi güvende ve rahat hissedebileceğiniz aynı zamanda da samimi olduğunu değerlendirdiğiniz bir hekim tercihinde bulununuz. Elbette ki bütün hekimlerimiz kıymetlidir değerlidir lakin kimi zaman hasta bazı hekimlere karşı kendisini daha rahat hissetmektedir. Bu husus göz ardı edilmemeli.
  2. Hekiminize kaygı ve korkularınızdan bahsediniz ki O’da o konularda hassasiyet gösterebilsin.
  3. Tedavi başlamadan evvel bütün prosedür hakkında detaylı bilgi alınız.
  4. Tedavi esnasında canınızın yandığını veyahut kaygılandığınızı belirtmek için aranız bir iletişim yöntemi seçin. Örneğin; el veya ayağınızı kaldırmak gibi.
  5. Aşırı düzeyde korkusu olan hastalar için genel anestezi gibi bir seçenek uygulanabilmektedir. Bu hususu değerlendirebilirsiniz. Uyandığınızda ağzınızdaki bütün işlemler son bulmuş olacaktır.

Günümüz teknolojisi ile entegre hareket eden diş hekimliği, kullandığı tüm tedavi yöntemlerinde, en az ağrı ile neticelendirme gayreti gütmektedir.