Çocuklarda Düzenli Diş Muayenesi Gerekli Midir?

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip, iş, aile ve sosyal hayatında başarılı ve özgüveni yüksek bireylerin topluma kazandırılması için temeller çocuk yaşlardan itibaren atılmalıdır. Başarının, mutluluğun ve kendine güvenin yolu biraz sağlıktan biraz da dış görünüşle ilgili duyulan memnuniyetten geçer. Bunun için çocukluk yıllarından itibaren iki konuya hak ettiği önemi vermek gerekir: Sağlık ve estetik.

Sağlıklı, kendine güvenen ve kusursuz gülüşlere sahip nesiller yaratmak için çocukluk döneminden itibaren düzenli diş muayenelerine başlamak son derece önemlidir. Bilhassa çocuklar arasında diş doktoru korkusunun yüzde 90’lara kadar yükseldiği bir toplumda çocukluk çağından itibaren yapılan diş hekimi ziyaretlerinin önemi katlanarak artar.

“Süt dişleri nasıl olsa dökülecek,” düşüncesiyle ihmal edilen rahatsızlıklar ileride çok daha ciddi problemlere dönüşebilir. Daha da önemlisi çocukluk döneminde ağızda sağlıksız dişlerin varlık göstermesine izin vermek, kişinin ömür boyu sahip olacağı ağız yapısının temeline darbe indirmek anlamına gelir. Bu nedenle kaç yaşında olursa olsun çocukların ağız ve diş sağlığı ihmal edilmemeli, düzenli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gidilerek olası problemlerin erken teşhisine imkan verilmelidir.

Çocuklarda İlk Muayene

Peki çocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman olmalıdır?

Çocuk ilk dişini çıkardıktan sonra ya da en geç bir yaşından itibaren düzenli doktor muayenelerine götürülmelidir. Küçük yaşta kazanılan bu alışkanlık sayesinde hem çocuğun olası diş hekimi korkusu başlamadan giderilmiş olur, hem de gelecekte ortaya çıkabilecek problemlerin erken teşhis ve tedavisi mümkün kılınabilir.

Söz konusu muayene ve tedaviler mutlaka uzman bir çocuk diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Doğumdan süt dişlerinin dökülüp yerine kalıcı dişlerin geldiği döneme kadar olan yaş grubunun ağız ve diş sağlığı pedodonti alanına girer. Dolayısıyla söz konusu yaş grubunun diş sağlığıyla ilgili teşhis ve tedavi süreçleri bu alanda uzmanlık yapmış pedodontist kontrolüne bırakılmalıdır.

Alanında uzman ve tecrübeli pedodontistlerin profesyonel yaklaşımları sayesinde çocuklarda diş doktoru korkusu oluşmasının önüne geçilir. Sağlıklı ve muhteşem gülüşler çocuklara ömür boyu eşlik eder.