Diş Kaybını Önlemenin Yolları

Diş çürükleri ve sonrasında diş kayıpları kimsenin isteyemeyeceği durumlardandır. Çürükler sonrasında ağrıya, ağız kokusuna hatta diş kayıplarıyla sonuçlanabilmektedir. Genellikle çocuk ve gençleri etkisi altına almakla birlikte, her yaşta meydana gelebilecek bir durumdur.

Çürük Nedir ve Nasıl Oluşur?

Çürüme kademeli bir süreçtir ve müdahale edilmediği takdirde çürük zamanla deliğe dönüşür. Bakteriler ağızda plak adı verilen yapılar oluştururlar. Bu plaklar şekerli gıdalar tüketildiğinde bu plaklar daha yapışkan formlara dönüşürler ve tartar şeklini alırlar. Bu bakteri ve tartarlar diş yüzeyinde sarımsı renkte çürümelere ve müdahale edilmediği takdirde delikler oluşturmaya başlarlar. Bu delikler kimi zaman çok uzun olabilmektedir. Sadece diş minesi değil daha derinlere pulpaya kadar uzanabilmektedir. Bu süreç çok şiddetli diş ağrılarının çekilmesine sebep olur ve diş kaybı ile de neticelenebilir.

Çürümenin Belirtileri Nelerdir?

                Diş yüzeyinde bazen kahverengi veya siyah bir nokta olarak görülür. Lakin çoğunlukla sadece röntgen ile tespit edilebilir. Bu sebeple düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmamakta fayda vardır. Bu durumun dışında genel olarak şu şekilde belirtiler il kendini hissettirmeye başlar;

  • Ağız içerisinde kötü bir tat ve kalıcı bir koku,
  • Dişlerde diş etlerinde hassasiyet,
  • Şekerli yiyecek içecek ve sıcak, soğuk gıdalar tüketince kötüleşen ağrılar,
  • Diş üzerinde bembeyaz sanki tebeşir ile işaretlenmiş gibi noktalar.

Önlemenin Yolları Nelerdir?

Diş kaybını, diş çürümesini önlemenin en temel, en basit ve en etkili yöntemi, plak oluşumu ile mücadele etmektir. Plak her gün oluşmaya müsait bit forma sahiptir. Her gün yenilen içilen gıdalardan fayda sağlayarak kendini var etme potansiyelindedir. Bu sebeple her gün düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bu fırçalama işlemi diş hekiminiz tarif ettiği ve önerdiği şekilde ve uygun diş macun ve fırçalarını kullanarak olmalıdır. Bunun dışında genel olarak;

  • Nişastalı ve şekerli gıdalardan uzak durmak,
  • Her seferinde en az iki dakika olmak üzere günde en az iki defa dişleri fırçalamak,
  • Günde en az bir defa diş ipiyle dişlerin etrafında hiçbir yemek artığı kalmayacak şekilde temizlemek ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.