Pedodonti

Pedodonti

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, 0-15 yaş grubundaki çocukların süt dişleri ve kalıcı dişleriyle ilgili problemlerle ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır. Bebeklerin, çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin ağız ve diş sağlığına, çene gelişimine dair her türlü sorun pedodontinin alanına girer.

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, 0-15 yaş grubundaki çocukların süt dişleri ve kalıcı dişleriyle ilgili problemlerle ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır.

nişantaşı pedodonti, pedodonti nişantaşı, nişantaşı pedodonti uzmanı

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodontist, çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgili ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve çocukları sağlıklı dişlere kavuşturmayı hedefler.

Önleyici ve koruyucu tedaviler de yine pedodonti tedavi süreçlerinin bir parçası olur.

Diş hekimliğinde yaşa bağlı olarak faaliyet gösteren yegane branş olan pedodonti, süt dişleri ve kalıcı genç dişlerle ilgili yaşanan ya da yaşanması muhtemel rahatsızlıklarla ilgilenir.

Koruyucu ve önleyici tedaviler başta olmak üzere çocukların anatomisine uygun tedavi yöntemlerini hayata geçirir.

Hekiminizi Seçin
Şimdi Arayın!
Hekiminizi Bulun

UniqDent’in Profesyonel Diş Hekimleriyle şimdi tanışın!

Randevu Alın
Randevu Alın
ebeveynler ve çocuk dişleri, nişantaşı çocouk diş hekimi, diş hekimi çocuklar için

Pedodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Peododonti tedavileri mevcut soruna göre pek çok farklı diş hekimliği branşını kapsayabilir. Uzman bir pedodontist ağız ve diş bakımıyla ya da beslenmeyle ilgili tavsiyeler vermekten kanal tedavisine, diş travmalarının tedavisinden parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkların tedavisine kadar geniş bir alanda destek sağlar.

Pedodonti tedavisi kapsamında çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili ebeveyn bilgilendirmesi yapılır. Süt dişler ya da daimi dişlerle ilgili rahatsızlıklar tedavi edilir. Gerektiğinde diş çekimi, dolgu ve kanal tedavileri gerçekleştirilir.

Çocuklarda Diş Tedavisinin Uygulaması

Travmaların sebep olduğu sıkıntılar düzeltilir. Diş eti hastalıkları tedavi edilir. Tüm bunların dışında çocukların diş hekimi korkusunu yenmesini sağlamak da bir pedodontistin görevleri arasında yer alır. Pedodonti uygulamaları arasında beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yer tutucu uygulaması, fluorid uygulaması ile fissür örtücü uygulaması yer alır. Yer tutucu uygulaması erken süt dişi kayıplarında kullanılır.

Alttan gelen daimi dişin yerinin korunması amaçlanır. Özel apareyler aracılığıyla komşu dişlerin süt dişinin erken kaybına bağlı olarak ortaya çıkan boşluğa doğru hareket etmesi engellenir.

Detaylı Bilgi Alın!
çocouklar için diş tedavileri, çocuklar için diş hekimi, nişantaşı çocuk diş hekimi
fissür nedir, fissür kullanma amacı nedir

Fissür Nedir? Nasıl Önlenir?

Fissür, azı dişlerinin yüzeyinde bulunan ufak çukurlara verilen addır. Çürük oluşumunun başlangıç noktası genellikle fissürlerdir. Şeffaf bir dolgu materyali olan fissür örtücünün fissürlerin içine uygulanması ile çürük oluşumunun önlenmesi hedeflenir.

Fluorid ise dişleri güçlendiren ve diş çürümelerini engelleyen bir maddedir. Dişleri çürümeye meyilli olan çocuklarda yüzeysel fluorid uygulaması yapılabilir. Bu amaçla fluorid içerikli jeller çocuk hastanın dişlerine uygulanır. Böylece dişler güçlenir ve çürük oluşumuna karşı daha sağlam bir yapı kazanır.

Pedodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemler teşhis edilerek önleyici tedaviler aracılığıyla olası rahatsızlıkların önüne geçilir.

Çocuklar için uygun ve özel bir ortamda, çocukların anatomik, yapısal ve psikolojik gelişimleriyle uyumlu tedaviler planlanır.

Çocukta ileride kendisine ciddi sıkıntılar yaratabilecek diş hekimi korkusunun oluşmasının önü kesilir.

Detaylı Bilgi Alın!
pedodonti tedavisinin avantajları, avantajlı çocouk diş tedavisi, avantajlı pedodonti
çocuklar için diş tedaviler, diş tedavisi çocuklar için

Pedodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Çocukların süt dişlerinde ya da kalıcı dişlerinde meydana gelen çürüklerin varlığında
 • Travma görmüş, kırık, çatlak dişlerde
 • Diş eti hastalıklarının varlığında
 • Özellikle sporcu çocuklarda kaza ve yaralanmalara karşı koruyucu plak uygulamasına karar verildiğinde
 • Genetik sorunların tedavisinde
 • Süt dişinin çekilmesi gerektiği durumlarda
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma, tırnak yeme gibi yanlış alışkanlıkların varlığında
ebeveynler ve çocuk dişleri, nişantaşı çocouk diş hekimi, diş hekimi çocuklar için

Pedodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Peododonti tedavileri mevcut soruna göre pek çok farklı diş hekimliği branşını kapsayabilir. Uzman bir pedodontist ağız ve diş bakımıyla ya da beslenmeyle ilgili tavsiyeler vermekten kanal tedavisine, diş travmalarının tedavisinden parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıkların tedavisine kadar geniş bir alanda destek sağlar.

Pedodonti tedavisi kapsamında çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili ebeveyn bilgilendirmesi yapılır. Süt dişler ya da daimi dişlerle ilgili rahatsızlıklar tedavi edilir. Gerektiğinde diş çekimi, dolgu ve kanal tedavileri gerçekleştirilir.

Uniqdent’e Başvurun
çocouklar için diş tedavileri, çocuklar için diş hekimi, nişantaşı çocuk diş hekimi

Çocuklarda Diş Tedavisinin Uygulaması

Travmaların sebep olduğu sıkıntılar düzeltilir. Diş eti hastalıkları tedavi edilir. Tüm bunların dışında çocukların diş hekimi korkusunu yenmesini sağlamak da bir pedodontistin görevleri arasında yer alır. Pedodonti uygulamaları arasında beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yer tutucu uygulaması, fluorid uygulaması ile fissür örtücü uygulaması yer alır. Yer tutucu uygulaması erken süt dişi kayıplarında kullanılır.

Alttan gelen daimi dişin yerinin korunması amaçlanır. Özel apareyler aracılığıyla komşu dişlerin süt dişinin erken kaybına bağlı olarak ortaya çıkan boşluğa doğru hareket etmesi engellenir.

Hekimlerimize Başvurun
fissür nedir, fissür kullanma amacı nedir

Fissür Nedir? Nasıl Önlenir?

Fissür, azı dişlerinin yüzeyinde bulunan ufak çukurlara verilen addır. Çürük oluşumunun başlangıç noktası genellikle fissürlerdir. Şeffaf bir dolgu materyali olan fissür örtücünün fissürlerin içine uygulanması ile çürük oluşumunun önlenmesi hedeflenir.

Fluorid ise dişleri güçlendiren ve diş çürümelerini engelleyen bir maddedir. Dişleri çürümeye meyilli olan çocuklarda yüzeysel fluorid uygulaması yapılabilir. Bu amaçla fluorid içerikli jeller çocuk hastanın dişlerine uygulanır. Böylece dişler güçlenir ve çürük oluşumuna karşı daha sağlam bir yapı kazanır.

Hekimlerimize Başvurun
pedodonti tedavisinin avantajları, avantajlı çocouk diş tedavisi, avantajlı pedodonti

Pedodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemler teşhis edilerek önleyici tedaviler aracılığıyla olası rahatsızlıkların önüne geçilir.

Çocuklar için uygun ve özel bir ortamda, çocukların anatomik, yapısal ve psikolojik gelişimleriyle uyumlu tedaviler planlanır.

Çocukta ileride kendisine ciddi sıkıntılar yaratabilecek diş hekimi korkusunun oluşmasının önü kesilir.

Hekimlerimize Başvurun
çocuklar için diş tedaviler, diş tedavisi çocuklar için

Pedodonti Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Çocukların süt dişlerinde ya da kalıcı dişlerinde meydana gelen çürüklerin varlığında
 • Travma görmüş, kırık, çatlak dişlerde
 • Diş eti hastalıklarının varlığında
 • Özellikle sporcu çocuklarda kaza ve yaralanmalara karşı koruyucu plak uygulamasına karar verildiğinde
 • Genetik sorunların tedavisinde
 • Süt dişinin çekilmesi gerektiği durumlarda
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma, tırnak yeme gibi yanlış alışkanlıkların varlığında
Hekimlerimize Başvurun

Hemen arayın ve çocuk diş tedavisi çözümlerimizi size özel planlayalım.

Şimdi Arayın!
Randevu Alın

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğun pedodontist ziyaretini ilk dişi çıktıktan hemen sonra gerçekleştirmek doğru olacaktır. Söz konusu ziyarette süt dişlerinin durumu ile mevcut anomaliler değerlendirilir. Bu ilk ziyaretten sonra düzenli kontroller ihmal edilmemeli, olası diş problemleri erkenden teşhis edilerek vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Çocuklar süt dişleriyle beslenirler. Süt dişlerinin sağlığı ile sağlıklı beslenme birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Ayrıca süt dişlerinin altında kalıcı dişler bulunur ve süt dişlerinin sağlıklı olması daimi dişlerin de sağlıklı olması sonucunu doğurur. Dolayısıyla süt dişleri çocuklar için çok önemlidir.

Derin çürüklerin varlığında diş köklerinde ve hatta çene kemiğinde bile iltihaplanma ortaya çıkabilir. Bu esnada çocukta yüzün şişmesi, ağrı, sızı gibi can sıkıcı rahatsızlıklar görülebilir. Söz konusu çürümüş diş ya da dişler çocuğun genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlıkları, solunum sistemi ile ilgili sıkıntılar, sindirim sitemi ile ilgili problemler, bademcik iltihabı ve sinüzit, çürük dişlerin sebep olabileceği rahatsızlıklar arasında yer alır. Ayrıca çürüyen süt dişleri uzun süre ağız içinde kaldığında alttan gelen daimi dişlerin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu dişlerin ağızdan çıkarılması gerekir.

Altıncı aydan itibaren çocuklar yaşına uygun diş macunu kullanabilir. İçeriğindeki flor seviyesine göre gruplandırılan diş macunları arasından uygun olan bir tanesi seçilerek çocukların diş bakımı yapılır. Yedi yaşından sonra ise çocuk, yetişkinler için üretilen macunları kullanmaya başlayabilir.

Fluorid uygulaması olarak da bilinen florlama ile dişler çürümelere karşı büyük oranda korunabilir. Yüksek yoğunluğa sahip flor diş minesini güçlendirir. Bu sayede çocukların dişleri daha dayanıklı bir yapı kazanır.

Florlama, fissür örtücü uygulaması gibi koruyucu tedavilerde herhangi bir yaş sınırı bulunmaz.

çocuklar için sağlıklı dişler, sağlıklı diş en baştan başlar, diş tedavilerinde uzman kadro

Nişantaşı Pedodonti

Sağlıklı dişlerin temeli çocuk yaşlarda atılır.

Doğumdan itibaren ağız, diş ve çene yapılarının sağlıkla oluşmasına destek olan uygulamaları kapsayan pedodonti tedavisi ile çocuklarınız geleceğe sağlıkla gülümsesin.

Çocuk diş hekimliği uygulamaları ile çürük, diş travmaları, diş enfeksiyonları gibi rahatsızlıkları kısa sürede giderin. Bu gibi sorunların ihmale uğrayarak çocukta daha ciddi ve kalıcı problemlere yol açmasına izin vermeyin.

İletişim

Pedodonti Tedavisi Nişantaşı

Nişantaşı pedodonti tedavisi veren sağlık merkezleri arasında öne çıkan Uniqdent ile tanışın, çocuğunuzun doğduğu andan itibaren sağlıklı bir ağız ve çene yapısı kazanmasına yardımcı olun. Çocuklarınız erken yaşlarda diş kayıpları gibi sorunlarla karşılaşmasın.

Diş çürükleri ya da diş enfeksiyonları gibi durumları asla ihmal etmeyin ve vakit kaybetmeden bir uzman hekime danışın. Nişantaşı pedodontist aramalarınız için sizi en başarılı ve güvenilir hekimlere ulaştıracak olan Uniqdent sayesinde çocuklarınızı geç olmadan sağlıklı gülüşlere kavuşturun.

Nişantaşı pedodonti desteği sağlayan ağız ve diş sağlığı kliniklerine ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında modern tanı ve tedavi üniteleri, tecrübeli ve uzman hekim kadrosu, konforlu ve yüksek standartlarda verilen sağlık hizmetiyle Uniqdent fark yaratmayı başarıyor.

Siz de çocuğunuzun her türlü ağız ve diş sağlığı problemi için Uniqdent Ailesi’nin desteğini alın, çocuğunuza daha sağlıklı bir gelecek ve daha güvenli gülümsemeler hediye edin. Çocuğunuzun süt dişlerini koruyun ve tüm dişlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayın. Uzman pedodontistler eşliğinde güçlü ve estetik görünüme sahip dişlere ve diş etine kavuşmasına yardımcı olun.

Pedagojik yaklaşım eşliğinde uygulanan modern pedodonti tedavileri sayesinde çocuklarınızda diş doktoru korkusu yaratmadan onların diş sağlığını koruyun. Türkiye’nin başarılı pedodontistlerini çatısı altında toplayan Uniqdent ile çocuğunuzun diş gelişimini destekleyin.

Çocuklarınızda olası ağız ve diş sağlığı problemlerinin önüne geçmek için düzenli pedodontist ziyaretleri gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin. Uniqdent tarafından sağlanan hızlı, güvenilir, konforlu, güncel ve pratik tedaviler ile çocuklarınız için daha sağlıklı, mutlu ve özgüveni yüksek bir hayatı mümkün kılın.

Mutlu ve özgür bir gülüşün anahtarının erken yaşlardan itibaren profesyonelce korunan ağız ve diş sağlığından ve doğru tedavilerden geçtiğini unutmayın.

Siz de çocuğunuzun her türlü ağız ve diş sağlığı problemi için Uniqdent Ailesi’nin desteğini alın, çocuğunuza daha sağlıklı bir gelecek ve daha güvenli gülümsemeler hediye edin. Çocuğunuzun süt dişlerini koruyun ve tüm dişlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayın. Uzman pedodontistler eşliğinde güçlü ve estetik görünüme sahip dişlere ve diş etine kavuşmasına yardımcı olun.

Pedagojik yaklaşım eşliğinde uygulanan modern pedodonti tedavileri sayesinde çocuklarınızda diş doktoru korkusu yaratmadan onların diş sağlığını koruyun. Türkiye’nin başarılı pedodontistlerini çatısı altında toplayan Uniqdent ile çocuğunuzun diş gelişimini destekleyin.

Çocuklarınızda olası ağız ve diş sağlığı problemlerinin önüne geçmek için düzenli pedodontist ziyaretleri gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin. Uniqdent tarafından sağlanan hızlı, güvenilir, konforlu, güncel ve pratik tedaviler ile çocuklarınız için daha sağlıklı, mutlu ve özgüveni yüksek bir hayatı mümkün kılın.

Mutlu ve özgür bir gülüşün anahtarının erken yaşlardan itibaren profesyonelce korunan ağız ve diş sağlığından ve doğru tedavilerden geçtiğini unutmayın.

Bebeklerin, çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin ağız ve diş sağlığına, çene gelişimine dair her türlü sorun pedodontinin alanına girer.