Ortodontik Şeffaf Plak Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Ortodontik tedavi süreci öncesi esnası ve sonrasında hastalar tarafından merak edilen en büyük husus tedavinin ne kadar süreceği ve ne kadar bir oranda başarı kaydedebileceğidir. Bir diğer önemli soru ise yapılacak olan tedavinin ne kadar kalıcı olacağıdır.

Ortodontik tedaviler çoğunlukla kullanılan dişe tedavisi en çok tercih edilen ve başarı yüzdesi en yüksek olan uygulamalardandır. Böylesine bir talep ve başarı olmasına rağmen gelişen teknoloji münasebetiyle diş teli tedavisi yerine şeffaf plaklar tercih edilebilmektedir. Bu tercih esnasında en büyük gerekçe estetik kaygılardır. Diş teli kullanımı esnasında kullanılan braketler hem estetik olarak kaygı yaratmakta hem de sonrasın da bakım ve temizlik konusunda kullanıcıyı kaygılandırmaktadır. Bu tür kaygılar diş teli yerine şeffaf plak kullanımı için kullanıcılarda gerekli bahanelerin oluşmasına müsaade emektedir.

Ortodontik şeffaf plak tedavisi işe yarıyor mu? Sorusuna cevap olarak kesinlikle evet denilebilir. Yalnız bu evet kelimesinin altında birtakım anlamlar yatmaktadır. Şeffaf plak tedavisinde başarı sağlanmasında hekimin payı ve plağı üreten firmanın payı olduğu kadar kullanıcının da payı vardır.

Diş teli tedavisi yerine şeffaf plak tedavisi tercih edilmiş ise bu konuda elde edilen avantaj ve dezavantajlar bilinmelidir. Her şeyden önce estetik olarak muazzam bir görünüme sahip olması harikulade bir avantajdır. Diş telleri braketler gibi estetik olarak hiçbir kolaylığı olmayan diş teli tedavisi şeffaf plaklara nazaran daha zahmetlidir.

Diş teli tedavisinde ağzı da bulunan braket ve diş telleri sebebiyle konuşma bozuklukları yaşanabilmektedir. Şeffaf plak tedavisinde bu durum söz konusu değildir.

Şeffaf plakların bakımı oldukça kolaydır. İstenilen zaman kolaylıkla çıkarılabilmekte ve bir diş fırçası sayesinde kolayca temizlenebilmektedir.

Şeffaf plaklar günün bazı saatlerinde çıkarılıp kullanılmayabilir. Bu durum diş teli tedavisinde mümkün değildir.

Sigara ve türevleri ile alkol ve alkol ürünlerinin bu tür tedavilerden sonra tercih edilmemesi hekim tarafından belirtilecektir. Aksi halde sararma ve deforme olma durumları meydana gelebilecektir.

Şeffaf plak tedavisinin başarıya ulaşılmasında kullanıcı faktörü oldukça önemlidir.

Temizlik amacı ile çıkarılan şeffaf plaklar koruyucu kapında muhafaza edilmelidir. Bu plağın kullanımında ise; sağlanacak istikrara ve disiplinli bir yaklaşım kullanıcıyı başarıya götürecektir.