Ağız ve Diş Sağlığınızı Korumak için Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

Ağız ve Diş Sağlığınızı Korumak için Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri, içerdikleri yüksek kalsiyum ve fosfor mineralleri sayesinde kemiklerin ve dişlerin gelişiminde oldukça önemlidir. Diş minesini korurken tükürük üretimini de düzene sokar. Süt ve ayran dişlere iyi gelen içecekler olarak değerlendirilebilir.

Meyveler

Meyvelerin bazıları, dişleri temizleyen yiyeceklerdir. Yani dişleri beyazlatırlar. Armut, elma, çilek, kivi ve narenciye bu meyveler arasındadır. Bu meyveler, içerdikleri C vitamini sayesinde hem ağız sağlığında hem de genel sağlığımızda kritik rol oynar. Bunlara ek olarak armudun ağız kokusu, bakteri ve leke oluşumunu önleyici özelliği de bulunmaktadır.

Yeşil Çay

Çeşitli yeşil çayların kolesterol seviyesini dengelemek, sindirim sistemini düzeltmek, tansiyonu düşürmek gibi etkileri vardır. Bunun nedeni yeşil çaylarda E ve C vitamini, fosfat, kalsiyum, potasyum, demir gibi birçok mineralin bulunmasıdır. Bu mineraller, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Diş etinde meydana gelen kanamaları durdurduğundan yeşil çay, diş etini güçlendiren besinler arasındadır.

Kereviz

Kereviz, lif oranı gayet yüksek miktarlarda olan bir besindir. Lif oranı yüksek besinler tüketilirken diğer besinlere kıyasla daha çok çiğnenmeleri gerekir. Çiğneme hareketinin artması, üretilen tükürüğü arttırır. Tükürük ise bakterilerin birikinti oluşturmasına engel olacağından kereviz gibi besinleri sık tüketmek, dişlerde plak oluşumuna engel olur.

Maydanoz

Genel sağlık açısından faydalı olan maydanozun etkileri, ağız ve diş sağlığını da kapsar. A, C, E, K vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, demir mineralleri ile birlikte ağız kokusunu önler. Diş etlerinde meydana gelebilecek sorunlara karşı zengin bir besin kaynağıdır.

Şekersiz Sakız

Sakız, ilk bakışta zararlı gibi görünse de öyle değildir. Sakız, çiğneme hareketine neden olduğundan dişleri mekanik olarak temizler ve tükürük oluşumuna etki eder.

Su

Her canlı hücrede olduğu gibi su, ağız sağlığımızın için de en önemli besinlerden birisidir.

Kuruyemiş

Kuruyemişlerin içerdiği yağlar, ağızda ve dişlerde oluşan bakterileri engelleyici özellik gösterir.

Balık

Birçok sistemimiz için önemli mineraller taşıyan balık, dişlerimiz için de faydalıdır.

Sebzeler

A vitamini içeren brokoli, havuç, patates gibi sebzeleri tüketmek, diş minesini korumaya yardımcı olur.

Ağız ve diş sağlığı için tüketilen besinlere dikkat edilmesi önemlidir.