Aşırı Diş Fırçalamanın Neden Olduğu Problemler

Aşırı Diş Fırçalamak Dişleri Mi Sarartır?

Ağız bakımının ihmal edilmesi ya da yanlış diş fırçalama yapılması, birçok sağlık sorununa neden olur. Bu sorunlardan biri de dişlerin sararmasıdır. Dişleri sarartan en önemli etkenin plak birikintileri olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Peki dişlerin sararmasına istemeden de olsa biz sebep olabilir miyiz?

Cevap ne yazık ki evet. Dişleri çok sert fırçalamak veya çok sık fırçalamak da dişleri sarartır. Çocukluğumuzdan beri diş fırçalamanın önemini dinleyip durduk. Önemli olan dişleri gelişigüzel fırçalamak mı, yoksa doğru zamanda doğru şekilde fırçalamak mı?

Aşırı Fırçalamak Neden Dişleri Sarartır?

Diş Minesini Aşındırır

Aşırı diş fırçalamak, diş minesini sıyırır ve dişlerin daha sarı gözükmesine yol açar. Her ne kadar zor olsa da diş minesinin aşındırılması mümkündür. Eğer diş minesi aşınırsa dişin dentin tabakası adı verilen ikinci tabakası açığa çıkar. Dentin, içinde tübüller bulunan canlı bir dokudur. Bu tübüller ise dişteki sinir sistemine bağlıdır. Minenin aşınması durumunda tübüller korumasız kalacağından soğuk, sıcak, şekerli ve asitli besinlere karşı daha hassas bir hale gelir.

Diş Eti Çekilmesine Neden Olur

Diş sararmasına yol açan, çok sık fırçalamanın ya da çok sert fırçalamanın sebep olduğu bir diğer sağlık sorunu ise diş eti çekilmesidir. Dişin tabanını kaplayan ince küçük diş eti dokusu tabakasına serbest diş eti sınırı denir.

Bu bölgeyi yatay ya da sert fırçalamak; özellikle sert ve naylon bir diş fırçası kullanılıyorsa diş eti sıyrılmalarının başlamasına ve diş kökünün gözükmesine neden olur. Dişin kök kısmı ise daha da sarıdır ve dentine benzer. Bu yüzden temizlenemez ya da beyazlatılamaz.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş fırçasındaki kılların kalitesi ve kalınlığı, ağız bakımı için oldukça önemlidir. Dişler, kılları orta yumuşaklıkta olan bir fırçayla en az iki dakika fırçalanmalıdır. Günde 1 kez diş fırçalamak yetersiz kalırken kahvaltıdan sonra ve uyumadan önce toplam 2 kez fırçalamak, çoğu kişi için idealdir.

Yatmadan önce diş fırçalamanın faydaları arasında ağzın bütün gece bakterilerden korunması verilebilir. Eğer diş fırçalamak hakkında daha da detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız Uniq DENT Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri olarak kapımız herkese açık.