Çene Cerrahisi Uygulamaları Nelerdir?

Ağız, Çene Cerrahisi Ne Yapar?

Diş cerrahisi ile paralel olacak şekilde çene cerrahisi; genel hatlarıyla ağız içerisinde bulunan yumuşak dokuların (tükürük bezleri, dudak, yanak, dil vb.), çene ekleminin, çenelerin ve dişlerin sahip olabileceği hastalıkların ve rahatsızlıkların teşhislerini ve tedavilerini üstlenir. Hastanın durumu ve işlemin türüne göre cerrahi işlemin planlaması yapılır. Planlanan uygulamalar bilinçli sedasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılır.

Ağız Diş Çene Cerrahisi Bölümünde Hangi Tip İşlemler Yapılır?

  • Gömülü kalan veya sürmüş dişlerin çekim ve sürdürülme işlemleri,
  • Dentalimplant uygulamalarının yanı sıra sinüs yükseltilmesi (sinüs lifting) ve kemik tozu-otojen blok greft uygulamaları,
  • Ağızdaki sert ve yumuşak dokuların protez yapımı öncesi protezlere uygun hale getirilmesi,
  • Ağız içerisindeki yumuşak (kaslar, dudak, dil, damak, yanak) ve sert dokularda (kemikler, dişler) meydana gelen tümöral ya da kistik oluşumların tedavileri,
  • Çene yüz bölgesinde varlık gösteren enfeksiyonların tedavileri,
  • Çene ve diş kırıklarının tedavisi,
  • Temporomandibuler eklem hastalıklarının, rahatsızlıkların, çene kemiği ve eklem kırıklarının tedavileri,
  • Çene kemikleri ve onun etrafında bulunan yumuşak doku defektlerininrekontrüksüyonu,
  • İmplant uygulamaları.

İmplant Uygulaması Nedir?

İmplant, takılması planlanan protezlerin düzgünce tutunmasını sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Bu diş kökleri, eksik olan dişlerin olması gereken yere yapılır ve uzun ömürlü kullanılır.

Steril ortamda basit bir işlemle çene kemiğinin üzerine yerleştirilen implantlar, ortalama 2-3 ay gibi bir sürenin sonunda çene kemiğine tutunur ve ileride yapılacak olan protezleri taşıyabilecek duruma gelir.  Ancak implantın uygulanabilmesi için belli şartlar vardır. Öncelikle kemik yapısının implanta uygun olması ve kişinin diş etlerinin oldukça sağlıklı olması gerekir. Bu iki şartın sağlanmaması durumunda ise ek uygulamalarla implantlar yapılır. Bu vakalarda yüksek başarı elde edilmesi mümkündür.

İmplantın en büyük avantajları arasında doğal dişlerle tıpa tıp aynı özellikte olan sabit ve yapay dişlere sahip olunması verilebilir.İmplantın daha birçok avantajları bulunmaktadır. Gerek muayene olmak, gerek tedavi olmak, gerekse cerrahi işlemlerimiz hakkında bilgi edinmek için Uniqdent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ne uğrayabilirsiniz.