Dolgu Estetiği Nedir?

Bilhassa son yıllarda diş hekimliği tedavilerinde sağlık kadar estetik de önem arz etmektedir. İnsanlar dişleriyle ilgili fonksiyonel ya da yapısal sorunları gidermeye, daha sağlıklı dişlere sahip olmaya çalışırken aynı zamanda kusursuz görünümü de yakalamak istemektedir. Estetik olmayan dişlere bağlı olarak ortaya çıkan iletişim problemleri ve özgüven eksikliği gibi durumları hayatlarından çıkarmayı arzu ederler. Estetik diş hekimliği uygulamaları tam da bu noktada hızlı bir gelişim göstermektedir. İnsanların, sağlıklı olduğu kadar mükemmel görünen dişlere ve hayallerindeki gülüşe sahip olmasını mümkün kılan bu uygulamalar yoğun talep görmektedir.

dolgu estetiği nedir? , dolgu estetiği nasıl yapılır, estetik dolgu işlemleriGelişen tıp ve ilerleyen teknolojiyle birlikte estetik diş hekimliği uygulamalarına her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan ve doğal diş formuna en uygun biçim ve renkte dolgular, dolgu estetiği tedavisi ile yapılmaktadır. Peki dolgu estetiği nedir, hangi uygulamaları kapsamaktadır?

Estetik dolgu için kompozit malzeme kullanılır. Kişinin orijinal dişine uygun renkteki dolgu malzemesi hazırlanır. Sonrasında bu malzeme halojen ışık vasıtasıyla sertleştirilir ve bonding uygulaması ile problemli dişe bağlanır. Dolgu, kişinin kendi diş rengine uygun olarak ayarlandığı için sınırları belli olmaz. Estetik diş dolgusu kişinin orijinal dişlerinden ayırt edilemez ve zaten amaç da budur.

Estetik Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Modern diş estetiği uygulamaları arasında yaygınlığı ve güvenilirliğiyle öne çıkan estetik diş dolgusu kişiye pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Söz konusu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Rengi ve şekli bakımından orijinal dişe en yakın sonucu verdiğinden dolgu, doğal diş minesinden ayırt edilemez. Böylece estetik görünüm yakalanır.
  • Estetik dolgu sayesinde diş fonksiyonel bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.
  • Gelişen teknolojiyle birlikte estetik dolgular için de alternatif malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Böylece estetik dolgular, oldukça uzun ömürlü, sağlıklı ve elbete estetik bir yapıya sahip olurlar.
  • Orijinal dişlerin sertliğine yakın olarak hazırlanan estetik dolgular dişteki olası kırılma vakalarına karşı da koruyucu görev görmektedir.
  • Kompozit teknolojisi, eskiden kaplama uygulaması gerektiren dişlerin bile sadece dolguyla ağız içindeki varlıklarını sürdürebilmesine olanak tanımaktadır.