Gülüş Tasarımında Porselen Kuron!

Modern diş hekimliği bugün birbirinden etkili estetik gülüş tasarımı uygulamalarının hayata geçirilmesini mümkün kılıyor. Estetik görünümünden memnun olmadığından dişlerinin formunu ve rengini değiştirmek isteyen kişiler için uygulanabilecek çok sayıda alternatif tedavi bulunuyor. Porselen kuron, söz konusu tedavilerden bir tanesi olma özelliği taşıyor. Peki porselen kuron tedavisi nedir? Nasıl uygulanır?

Porselen kron, görüntüsünden memnun olunmayan, estetik bir görünüme kavuşturulmak istenen dişlerde; yoğun bir şekilde madde kaybına uğramış dişlerde koruma amacıyla; dolgulu dişi kuvvetlendirmek için ve ağır çapraşık dişlerin görünümünü düzeltmek için kullanılabilmektedir.

Diş üstüne uygulanan bu tedavi kalıcı bir kaplama yöntemidir. Porselen kuron uygulanacak olan diş lokal anestezi altında kesilir. Kaplama işlemi için uygun boyutlara getirilen dişlerin ölçüsü alınır. Bundan sonra porselen kuronun hazırlanması aşamasına geçilir. Porselen içerikli materyale diş biçimi verilir ve problemli diş ya da dişlerin yüzeyi hazırlanan materyalle kaplanır. Bu şekilde kişi, istediği renkte ve formda, kusursuz görünen dişlere sahip olur.

Porselen veneer uygulamasının porselen kurondan temel farkı ise diş üzerinde yapılan aşındırmanın miktarıdır. Porselen veneerler diş minesinin yerini alan ince seramik tabakalardan meydana gelir. Asgari düzeyde aşındırma ile dişin dış yüzeyine yapışan porselen veneer doğal ve estetik bir diş görünümü elde etmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu tedaviyle, kişinin diş renginden, diş şeklinden ya da diş konturundan memnun olmadığı durumlarda mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Yarı saydam yapıdaki porselen kuron ile gerçekleştirilen tedaviler doğal ve orijinal diş görüntüsü ortaya çıkarır. Porselen kuron biyouyumlu bir materyaldir. Dolayısıyla herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Porselen kuron tedavisinden sonra bakım nasıl olmalıdır?

Porselen kuron tedavisi gören dişleri uzun süre sağlıkla ve ilk günkü görüntüsüyle kullanabilmek için düzenli ağız ve diş bakımını ihmal etmemek gerekir. Günlük fırçalama ve bakım işlemleri aksatılmadan uygulanmalı, zaman zaman diş ipi kullanılarak temizlik detaylandırılmalıdır. Ara yüz fırçalarının kullanımı da yine ağız hijyenini desteklemek amacıyla önerilen uygulamalar arasında yer alır. Gerekli bakım işlemleri ihmal edilmeden düzenli olarak yapıldığında ve hekim kontrolleri aksatılmadığında porselen kuron kaplamaları çok uzun yıllar boyunca kullanmaya devam etmek mümkündür.