Şeffaf Plak mı Diş Teli mi?

Günümüzde ortodontiyle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde en çok başvurulan iki yöntem şeffaf plak ve diş teli uygulamalarıdır. Çapraşık ya da dönük dişler, ayrık dişler, kapanış bozuklukları, dar ya da ileri çene gibi ortodontik problemler bu branşa özgü tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilir.

Şeffaf diş teli ile şeffaf plak uygulaması ise birbirinden oldukça farklı olmasına karşın çoğu zaman birbiriyle karıştırılabilmektedir.

Şeffaf diş teli ve şeffaf plak arasındaki fark nedir?

Şeffaf diş telleri sabit, şeffaf plak ise hareketli olup istenildiği zaman çıkarılabilir. Şeffaf diş teli, dişlerin üzerine yapıştırılarak kullanılır ve bu uygulama ile neredeyse yüzde yüz detaylandırma yapılabilir.

Şeffaf Plak ve Diş Teli Karşılaştırması

Şeffaf plak mı diş teli mi sorusunun cevabını verebilmek için her iki tedavi yönteminin avantajlarını karşılaştırmak faydalı olacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları

  • Şeffaf diş teli olarak da bilinen şeffaf plak, daha küçük çaplı çapraşıklıkların, ufak kapanış bozukluklarının tedavisinde daha iyi sonuç verir.
  • Ortodontik sorunlarla birlikte diş eti rahatsızlığı olan kişiler için avantajlıdır.
  • Hareketli olduğu için temizliği daha kolaydır.
  • Şeffaf plak kullananlar dış görünüş açısından daha az sorun yaşarlar. Şeffaf yapıda olan plaklar tedavi süresince estetik kaygılara sebep olmaz.
  • Diş telleriyle yeme-içme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekir. Tel kopması ya da braket çıkması görülebilirken, şeffaf plaklarda böyle bir durum görülmez.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Avantajları

  • Diş telleri hasta tarafından istenildiği zaman çıkarılamayacağından şeffaf plaklara göre hasta uyumu daha yüksek bir tedavidir.
  • Şeffaf diş telleri ve braketler hasta zevkine göre farklı renklerde uygulanabilmektedir.
  • Bazı zorlu vakalarda sadece şeffaf diş teli tedavisi etki gösterir.

Temel olarak diş hareketini sağlamayı hedefleyen bu iki uygulama arasından hangisinin daha iyi olduğu tamamen hastanın mevcut problemine, taleplerine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

İstanbul, Nişantaşı’nda Uluslararası standartlarda ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunan Uniqdent ile şimdi iletişime geçin ve her türlü ortodontik probleminiz için en kısa sürede en başarılı ve güvenilir çözüme ulaşın.