Ağız Duşları Ne İçin Kullanılır? İmplant Bakımı Nasıldır?

Ağız Duşları Ne İçin Kullanılır? İmplant Bakımı Nasıldır?Ağız ve diş sağlığının en önemli garantörü şüphesiz düzenli ve etkili ağız ve diş bakımıdır. Doğru bir diş fırçası ve macunla, doğru biçimde diş fırçalamanın yanında günümüzde ağız ve diş bakımına destek sağlayabilen oldukça etkili cihazlar da bulunmaktadır. Ağız duşu söz konusu cihazlar arasında yer almaktadır. Peki ağız duşu nedir? Ne işe yarar?

Diş duşu olarak da bilinen ağız duşu, diş aralarının ve genel olarak ağız içinin temizlenmesini hedefleyen ve hava – su püskürtme becerisiyle öne çıkan bir alettir. Bilhassa çapraşık ve sıkı dişlere sahip kişilerde dişlerin tam manasıyla temizlenmesine yardımcı olur. Diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı bölgelere girerek buralarda ihtiyaç duyulan hijyeni sağlar.

Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?

Ağız duşu kullanılmadan önce su haznesi ılık su ile doldurulur. Suyla birlikte aynı anda havayı da basınçlı bir şekilde püskürten diş duşu ağız içini ve dişlerin arasını etkili biçimde temizler.

Bu noktada akıllara “Ağız duşu zararlı mıdır?”sorusu gelebilir. Ağız duşu kullanmaya başlamadan önce uzman hekimin tavsiyesini almanızda yarar olacaktır. Hekiminiz uygun gördüğü taktirde cihazın kullanım detaylarını da sizinle paylaşır. Ayrıca hangi ağız duşunu almanız gerektiğini, ağız duşunun kullanımının hangi durumlarda yararlı, hangi durumlarda zararlı olabileceğini de size anlatacak olan kişi yine diş hekiminiz olacaktır.

Ağız Duşu Kullanım Avantajları

  • Ağız duşu yediden yetmişe her yaşta kullanılabilir.
  • Fırçanın ve diş ipinin erişemediği bölgelere ulaşarak ağız içi ve dişlerde tam hijyen seviyesine ulaşmanızı sağlar.
  • Dişlerde plak oluşumunu engeller.
  • Diş eti kanamalarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Çürük oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Evde kullanılabilir.

Ağız duşu bilhassa implant bakımı söz konusu olduğunda oldukça faydalı bir ürün olma niteliği taşır. İmplant üstüne yapılan protezlerin, sabit kron ve köprülerin altında biriken yemek artıklarının temizlenmesi noktasında hayli etkilidir. Bu nedenle ağzında implant ve köprü diş bulunan kişilere özellikle önerilir. Dişleri fırçaladıktan sonra bu cihazı kullanarak diş aralarında kalan ve fırçanın çıkaramadığı tüm artık maddeler rahatlıkla çıkarılabilir.

 Diş implantı bakımı için tavsiye edilen implant fırçası ve diş ipi gibi yardımcı araçların yanında diş duşu da önemli bir araç olarak karşınıza çıkar.