Diş Beyazlatma Tedavisinden Sonra Nasıl Bakım Yapmalıyız?

Beyazlatılmış Dişlerin Bakımı Nasıldır?Diş yüzeyinde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen renkli, organik ve inorganik maddeler diş sararması ya da lekelenme olarak adlandırdığımız can sıkıcı durumların yaşanmasına neden olabilir. Diş beyazlatma (bleaching) tedavisi ise söz konusu renklenmenin özel jeller aracılığıyla giderilmesi işlemine verilen addır.

Diş beyazlatma işlemini takip eden bir iki gün boyunca dişlerde hassasiyet görülebilmektedir. Bu süre zarfında aşırı sıcak ya da soğuk gıdalar tüketmekten kaçınmak faydalı olacaktır.

Beyazlatılmış diş bakımı için yapmanız gerekenler olağan diş bakımı rutinlerinden çok da farklı değildir. Ancak dişlerinize bleaching tedavisiyle kazandırdığınız beyazlığı yeniden kaybetmemek için bazı noktalara hassasiyet göstermeniz önemlidir. Bunların başında tedavi sonrası dönemde dişlerinizin yeniden renklenmesine neden olabilecek tüketim alışkanlıklarınızı azaltmak ya da tamamen sonlandırmak gelir. Renklenmeye yol açan çay, kahve, sigara gibi alışkanlıkları bıraktığınızda dişleriniz beyazlığını çok daha uzun yıllar koruyabilecektir.

Diş beyazlatma tedavisinden sonra da dişlerinizi ortalama altı ayda bir düzenli hekim kontrollerine tabi tutmanız gerekir. Bu şekilde dişlerinizin beyazlığında herhangi bir gerilme gözlendiğinde erken müdahale edebilirsiniz. Beyazlatma işlemini altı ayda ya da yılda bir tekrarlatarak beyazlığın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Genel ağız hijyeni ve evde diş bakımı uygulamalarını hayata geçirmek, uzun ömürlü beyazlığın vazgeçilmez kuralları arasında yer alır. Bunun için dişlerinizin yapısına uygun bir diş fırçası ve diş macunu aracılığıyla diş ve diş etlerinize zarar vermeden günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamalısınız. Çok sık olmamakla birlikte düzenli aralıklarla diş beyazlatıcı macunlardan da destek alabilirsiniz. Diş ipi ve gargara gibi ağız ve diş hijyenini sağlamaya yardımcı araçları da bakım rutinlerinize dahil edebilirsiniz.

Bu sayede beyazlatma tedavisiyle elde ettiğiniz beyazlığı ve ışıl ışıl görüntüyü kalıcı hale getirebilirsiniz. Bembeyaz dişlerle kazandığınız özgüven ise size iş, aile ve sosyal yaşamda elde ettiğiniz başarılar olarak geri dönecektir. Dişlerinizdeki beyazlık, dış görünüşünüzle ilgili memnuniyetinizi arttırır. Dış görünüşünüzle ilgili memnuniyetiniz ise hayatta daha başarılı ve daha üretken olmanızı teşvik edecektir.