Diş Apsesi Nedir? Diş Apsesinin Türleri ve Tedavisi

Diş Apsesi Nedir? Diş Apsesinin Türleri, Semptomları ve Tedavisi

Diş apsesi nedir? Diş apsesi, bakteriyel bir enfeksiyon sonucu dişin farklı kısımlarında oluşan iltihaplanmadır. Diş apsesi vücut savunmasının bakterilere karşı verdiği bir tepkinin sonucudur. Enfeksiyona sebep olan bakteriler bir noktada hapsedilerek vücuda yayılmaları önlenir.

Bakterilerin biriktiği nokta iltihaplanarak apse ortaya çıkar. Apseli bir diş, bazen kulağınıza veya boynunuza yayılabilen orta veya şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Apseli bir diş tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğrulabilir.

Apse Türleri

Diş apselerinin türleri bulundukları yere göre ortaya çıkarak etki ederler.

En yaygın üç apse türü şunlardır:

Periapikal apse. Bu apse, diş kökünün uç kısmında ortaya çıkan apse türüdür.

Periodontal apse. Bu apse türü, diş kökünün yanındaki diş etinde meydana gelir. Çevredeki doku ve kemiğe de yayılabilir.

Diş eti apsesi. Diş etlerinde ortaya çıkan apse türüdür.

Diş Apsesinin Semptomları Nelerdir?

Apseli bir dişin ana semptomu, bir dişin yanında veya diş etlerinizde ortaya çıkan ağrılardır. Ağrı, genellikle aniden ortaya çıkar ve zamanla şiddetlenir.

Diğer apse belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Kulak, çene ve boyna yayıla ağrılar.
 • Yatağa yatıldığında şiddetlenen ağrılar.
 • Çiğneme ve ısırma sırasında ortaya çıkan ağrılar.
 • Yüzde görülen ateş ve şişme.
 • Kırmızı ve şişmiş diş etleri.
 • Dişlerde meydana gelen hassasiyet.
 • Dişlerde gevşeme.
 • Ağızda meydana gelen kötü koku.
 • Ağızda kötü tat.
 • Boyunda ve çenede lenf düğümlerinde şişme.
 • Yüksek ateş.

İltihaplı bölge deşildiğinde ağrı hafifler. İçerisindeki iltihap boşalırken ağızda kötü bir tat hissedilir.

Diş Apsesi Nasıl Oluşur?

Dişlerinize veya diş etlerinize giren bakteriler diş apsesine yol açar.

Dişlerinize veya diş etlerinize giren bakteriler diş apsesine yol açar. Apsenin nasıl gerçekleştiği ve etkileri apse tipine bağlıdır:

Periapikal apse. Bakteriler dişinizin içindeki pulpaya genellikle bir boşluktan girerler. Pulpa, dişinizin yumuşak iç kısmını ifade eder. Bu sinirler, bağ dokusu ve kan damarlarından oluşur.

Periodontal apse. Diş eti hastalığı neden olur, ancak bir yaralanmanın sonucu da olabilir.

Diş eti apsesi. Sert diş fırçası, yemek kalıntılarının diş eti arasında kalması veya kuruyemiş kabuğu gibi sert cisimlerin diş etini tahriş etmesi sonucu oluşabilir.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi tedavisi, enfeksiyonu temizlemeye ve ağrıyı gidermeye odaklanır. Belirtilerinize bağlı olarak, diş hekiminiz diş röntgeni çekebilir. Röntgen, enfeksiyonun diğer bölgelere yayılıp yayılmadığını görmelerine yardımcı olacaktır.

Apse tipine ve ciddiyetine bağlı olarak tedavi seçenekleri şunları içerir:

Apseyi boşaltmak. Diş hekiminiz iltihabı boşaltmak için apsede küçük bir kesi yapacaktır. Apse olan bölgesi dezenfekte ederek temizleyecektir.

Kanal tedavisi. Kanal tedavisi, apseyi boşaltmak ve herhangi bir enfekte olmuş pulpayı çıkarmak için etkilenen dişin delinmesini içerir. Daha sonra, diş hekiminiz pulpayı tutan pulpa odasını ve kök kanalını doldurarak ve kapatacaktır.

Diş çekimi. Dişiniz çok hasar görmüşse, diş hekiminiz apseyi boşaltmadan önce dişinizi çıkarabilir.

Antibiyotik tedavisi. Enfeksiyon, apseli bölgenin ötesine yayılmışsa veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, diş hekiminiz enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olması için oral antibiyotikler reçete edebilir.

Diş etindeki cismin çıkarılması. Apse diş etlerinizdeki yabancı bir cisimden kaynaklanıyorsa, diş hekiminiz cismi çıkararak apseli bölgeyi dezenfekte edecektir.

Hemen diş hekiminize gidemezseniz, ağrıyı dindirmek için evde bulunan reçetesiz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.  Ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalamak da ağrıyı hafifletmekte yardımcı olabilir.

Herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Diş apsesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. En kısa sürede UniqDent uzman hekimlerine başvurarak tedavi olmayı ihmal etmeyin.