Diş Gıcırdatma Nedir? Diş Gıcırdatmanın Önüne Nasıl Geçilir?

Diş Gıcırdatma Nedir? Diş Gıcırdatmanın Önüne Nasıl Geçilir?

Diş gıcırdatma nedir? Diş gıcırdatma belirtileri nelerdir? Neden diş gıcırdatırız? Diş gıcırdatmanın tedavisi var mı?

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir?

Bruksizm (diş sıkma); bireyin dişlerini sıktığı, gıcırdattığı veya birbirine doğru kuvvet uyguladığı durumdur. Bu hastalığa sahip olan kişiler uyanıkken dişlerini farkında olmadan sıkabilir. Ya da uyku esnasında dişlerini sıkabilir veya gıcırdatabilir.

Diş gıcırdatma, normalde uyku ile ilişkili bir davranış bozukluğu olarak kabul edilir. Uyku sırasında dişlerini gıcırdatan veya sıkan bireylerin, horlama ve nefes alma duraklamaları yaşamaları büyük ihtimalle onların da istemsizce dişlerini sıkabildiğini göstermektedir.

Diş Gıcırdatma Belirtileri

  1. Diş gıcırdatma sorunu nedeniyle ağızda ve çevre dokularında sorunlar oluşmaya başlar. Buna bağlı olarak ise dişlerin birbirine sürtünmesi yüzünden yüzeylerde aşınmalar meydana gelmektedir. Bu aşınma durumları ön dişlerde daha belirgin olmaktadır.
  2. Çatlaklar oluşabilir. Eğer önüne geçilmezse bu çatlaklar kırılmalara dönüşebilir.
  3. Sıcağa veya soğuğa karşı aşırı hassasiyet oluşabilir, dişler sallanabilir veya aralanabilir.
  4. Kronik baş ağrıları ve yüz ağrıları yaşanabilir. Bu ağrıların en temel nedeni, çene eklemlerinde çiğneme kasları ve dişlerin olduğu bölgedeki dengesizliklerden dolayı oluşur.

Diş Gıcırdatma Nedenleri?

Uyku esnasında diş gıcırdatma sorununun pek çok nedeni olabilir. Genellikle uyku esnasında yaşanan uyku sorunları, stres, olumsuz hayat şartları, alkol ve kafeinin çok sık tüketilmesi, ilaç kullanımı, uyku apnesi ve horlama en sık karşılaşılan nedenler arasındadır. Hastaların uyku sırasında yaşadığı uyku apnesi, uykuda konuşma ve horlama benzeri rahatsızlıklara müdahale edilmediği taktirde uykuda diş gıcırdatma sorunları yaşanabilir.

Ayriyeten diş gıcırdatma sorunu yaşayan hastanın duygusal durumu, hayat şartları, stres, öfke gibi psikolojik sıkıntılar yaşaması sonucunda diş gıcırdatma sorunu yaşadığı belirlenmiştir. Bu sebeple diş gıcırdaması sorunu yaşayan kişilere rahatlatıcı müzik dinlemesi, nefes egzersizleri yapması, sakin yürüyüşlere çıkması, hangi şekilde daha rahat hissediyorsa o şekilde hayatı yaşaması, ılık su ile banyo yapması gibi pek çok farklı alternatif tedavi yöntemleri sunulmaktadır.

Uykuda diş gıcırdatmanın bir diğer sebebi ise hastanın yaşam koşulları, alkol ve nikotin tüketimidir. Fazla miktarda alınan alkol ve vücuda giren fazla kafein yüzünden de hastalar diş gıcırdatma sorunu yaşamaktadır. Ayrıca hastanın kullanmakta olduğu ilaçlar ve tedaviler de diş gıcırdatması sorununa neden olmaktadır.