Diş sağlığınız için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar!

Sağlıklı ve kusursuz görünüme sahip dişlere sahip olmak hepimizin ortak hayali. Bu uğurda düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı, düzenli diş hekimi kontrolleri gibi temel gereklilikleri yerine getiriyor olabilirsiniz. Yine de dişleriniz istediğiniz gibi sağlıklı ve güzel görünmüyorsa belki de hatayı başka tarafta aramalısınız. Belki de sorun alışkanlıklarınızdadır!

Aşağıdaki maddeler ağız ve diş sağlığınıza hızla ya da yavaş yavaş, direkt olarak ya da dolaylı yoldan zarar veren alışkanlıkları kapsamaktadır. Bir başka deyişle, sağlıklı dişler için nelerden vazgeçilmelidir, sorusunun yanıtını içermektedir.

Sigara

Sigara tüm bedeninize olduğu gibi dişlerinize de zarar verir. Dişlerde sararma ve lekelenmelere sebep olan sigara alışkanlığından bir an önce vazgeçmeniz hem genel sağlığınız hem de ağız ve diş sağlığınız için elzemdir.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Diş sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız, sorusunun cevaplarından biri de doğru beslenme alışkanlıklarından geçer. Şekerli yiyeceklerin ve asitli içeceklerin aşırı tüketimi dişlerin çürüme ihtimalini ciddi manada arttıran asit üretimine neden olur.

Ara öğün sayısını fazla tutmak, sürekli bir şeyler atıştırmak da gıda asidinin sık sık dişlerinizle temas etmesine sebep olacağından diş sağlığınız için zararlıdır.

Yanlış Fırçalama

Dişlerinizi çok sert fırçaladığınızda hassasiyet oluşumuna yol açabilirsiniz. Fırçalama işlemini fazla kuvvet uygulayarak gerçekleştirdiğinizde diş sinirlerini tahriş edebilir ve dişetlerine zarar verebilirsiniz. Ayrıca dişlerinizi yemekten hemen sonra değil, yaklaşık yarım saat sonra fırçalamanız ideal olandır.

Sizin için en doğru diş fırçasının hangisi olduğunu öğrenmek için diş hekiminize danışın. Çok sert fırçalar dişetinize ve diş kök yüzeyine zarar verebilmektedir. Aynı diş fırçasını çok uzun süre kullanmak da doğru değildir.

Yanlış Diş İpi Kullanımı

Doğru kullanıldığında dişleri plaktan temizlemeye yarayan diş ipi yanlış kullanıldığında plağın dişetlerinin altına doğru itilmesine neden olabilmektedir.

Dişleri Gereğinden Fazla Beyazlatma İşlemine Tabi Tutmak

Diş beyazlatma işlemi sadece uzman diş hekimlerinin kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Yanlış ve aşırı beyazlatma yüzünden diş hassasiyetinin oluşmasına, hatta dişetlerinin yanarak zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Dişleri Amacının Dışında Kullanmak

Sağlıklı diş görünümü nasıldır? Düzgün sıralanmış, beyaz, kırıksız ve çatlaksız dişler genellikle sağlıklı görünür. Ancak dişlerinizi amacının dışında kullanmaya başladığınızda çatlak ve kırıklar için davetiye çıkarmış olursunuz.

Dişlerinizi şişe kapağı açmak, poşet yırtmak, etiket koparmak gibi faaliyetler için kullanmaktan vazgeçin. Bu gibi eylemler dişlerinizin çatlamasına ve kırılmasına sebep olabilmektedir.

Tırnak Yeme

Tırnak yeme alışkanlığı dişlerin yıpranmasına, hata ufalanma ve kırılmalara sebep olabilmektedir. Aynı şekilde kalem ısırma gibi alışkanlıklar da dişlerin yıpranmasına ve çene eklemlerinin zarar görmesine yol açabilmektedir.

Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma

Genellikle uyku esnasında görülen diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı çene ağrısı, diş aşınması, hatta diş kırılması gibi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışmalısınız.