Diş Teli mi Yoksa Şeffaf Plak mı Daha İyi Sonuç Verir?

Diş Teli mi Yoksa Şeffaf Plak mı Daha İyi Sonuç Verir?Ortodonti tedavilerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Diş çarpıklığı problemi için birbirinden etkili ve konforlu tedaviler geliştirilmektedir. Söz konusu tedaviler sayesinde pek çok kişi hayal ettiği dişlere kolaylıkla kavuşmaktadır. Günümüzde ortodonti problemleri için sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinin başında şeffaf plak ve diş teli gelir. Bu iki tedavinin ortak amacı ağız içindeki dişleri kusursuz dizilimlerine kavuşturmak ve çapraşıklık, seyreklik gibi problemleri ortadan kaldırmaktır. Bu sayede kişiler hem fonksiyonel hem de estetik görünüme sahip dişlere ulaşabilmektedir.

Bu iki yöntemden hangisinin daha etkili olacağı sorusunun ise mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından cevaplanması gerekir. Uzman hekim yapacağı detaylı muayene ve tetkiklerden sonra, hastanın talep ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak, kişide var olan ortodontik bozukluk için hangi tedavi yönteminin daha uygun olacağına karar verecek olan kişidir.

Şeffaf plak mı diş teli mi?” sorusunun doğru cevabına ulaşabilmek için bu iki tedavi yöntemini sunduğu avantajlar bakımından karşılaştırmak  yararlı olabilir.

İnvisalign olarak da bilinen şeffaf plak tedavisinin hasta açısından sağladığı en önemli avantaj az görünür olması ve hasta tarafından kolaylıkla çıkarılıp takılabilmesidir. Bu açıdan şeffaf plak kullananlar tedavi kaynaklı estetik kaygıyı büyük oranda yaşamazlar. Ancak şeffaf plak tedavisi daha çok küçük boyutlu diş çapraşıklıkları, ufak kapanış problemleri gibi durumların varlığında tercih edilir. Ufak çaplı diş hareketlerini gerektiren problemlerin çözümünde daha iyi sonuç verir.

Ortodonti tedavilerinde nispeten eski ve geleneksel olan diş teli tedavisi ise daha büyük boyutlu kapanış problemlerinin ve daha ciddi diş çapraşıklıklarının tedavisinde başarılı sonuç verir. Dolayısıyla daha büyük çaplı diş hareketlerine ihtiyaç duyulduğunda diş teli tedavisinden destek alınabilir. Diş teli şeffaf plağa göre estetik açıdan bir miktar daha dezavantajlı gibi görünse de günümüzde şeffaf diş teli, renkli braket gibi alternatif yöntemler sayesinde diş teli tedavileri de daha konforlu ve estetik kaygılardan uzak bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Sonuçta söz konusu iki yöntem arasından hangisinin sizin için daha iyi olduğuna, uzman diş hekiminizle birlikte karşılıklı fikir alışverişi içinde karar verebilir ve size özel tedavi planını başarılı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.