Dolgulu Diş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Diş ağrısı, hayattaki en çekilmez ağrılardan bir tanesidir. Dolgu diş ile ilgili büyük ya da küçük herhangi bir sorundan kaynaklı ağrılar da aynı şekilde acılı ve günlük yaşamı aksatıcı boyutlarda olabilmektedir. Dişinizle ilgili problemi ortadan kaldırmak üzere dolgu yaptırmanıza rağmen aynı dişte yeniden problem çıkıyor olması haklı olarak canınızı sıkabilir. Öte yandan söz konusu ağrılar her zaman ciddi bir soruna işaret etmez. Önemli olan ağrının sebebini doğru tespit edebilmek ve dolgulu diş ağrısı için tedavi edici yöntemlere hakim olmaktır.

Dolgulu Diş Neden Ağrır?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Ağrıyan ya da sızlayan dolgu diş ile ilgili farklı sorunlar söz konusu olabilir. Öncelikle dolgudan hemen sonraki süreçte dişte bir miktar ağrı hissedilmesi çoğunlukla normal kabul edilir. Dolgu ne kadar derine iniyorsa ağrı süresi de o oranda uzayabilmektedir. Diş dolgusu tedavisi gerçekleştirildikten sonra bir ay süreyle hafif ağrılar hissedilmesi doğal kabul edilse de söz konusu ağrıların zamanla hafiflememesi veya artarak devam etmesi durumunda mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Dolgulu diş ağrısının diğer bir sebebi ise dolgunun hava alması veya dişin yeterli miktarda temizlenmemesi olabilir. Eğer diş ya da dişlerinizin dolguya ihtiyacı varsa kesinlikle, diş dolgusu tedavisi nasıl yapılır, sorusuna mesleki bilgi birikimi, becerisi ve tecrübesiyle cevap verebilecek hekimlere başvurun.

Dolgu tedavisi gerçekleştirilirken kimi zaman dişte yükseklik kalabilmektedir. Buna bağlı olarak bilhassa çiğneme faaliyeti esnasında rahatsızlık ve ağrı hissi ortaya çıkmaktadır. Dolguya bağlı olarak dişte meydana gelen yükseklik mutlaka uzman hekim tarafından giderilmelidir.

Dolgunun iltihap kapması, dolgulu diş ağrısına yol açan ciddi sebepler arasında yer alır.

Dolgulu Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

  • Dolgulu diş ağrınız uzun süredir devam ediyorsa ve/veya çok şiddetliyse mutlaka uzman hekiminize başvuruda bulunarak soruna neden olan sebebi ortaya koymalı ve en uygun tedavi yöntemini hayata geçirmelisiniz. Uzman doktorun uygun görmesi halinde dolgu yenilenebilir veya kanal tedavisi gibi farklı diş hekimliği uygulamalarından destek alınabilir.
  • Dişlerin arasına sıkışan yiyecek artıklarının ağrıya sebep olmasını önlemek için düzenli fırçalama çok önemlidir.
  • Gargara yapmak da ağrıyı dindirebilir.
  • Karanfil-zeytinyağı, sarımsak-tuz gibi karışımlar dolgulu diş ağrısını bir miktar rahatlattığı düşünülen yöntemler arasında yer alır.
  • Ağrıya dişin üzerine dışarıdan buz koymak da kişiyi geçici olarak rahatlatabilmektedir.