Invisalign (Şeffaf Plak) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign şeffaf plak tedavisi, diş tellerinde de olduğu gibi dişlerde meydana gelen çapraşıklığının düzeltilmesi için uygulanan ortodonti tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde diş teli ve braketler yerine şeffaf plaklar tercih edilir. Bu şeffaf plaklar da dijital diş hekimliği marifetiyle oluşturulmaktadır.

Invisalign, diş teline göre daha yeni bir uygulama olmakla birlikte dünya da son 15 yıl, Türkiye’de ise son 3-4 yıldır popülaritesi giderek artmakta ve diş hekimleri ile hastaların tercihleri arasında yerini bulmaktadır. Yeni olması münasebetiyle hakkında birtakım bilinmeyenler olması normaldir. Invisalign (şeffaf plak) hakkında sıkça sorulan soruları derledik ve cevapladık.

Invisalign (şeffaf plak) tedavisi için uygun olup olmadığınız sorusuna cevabı elbette ki diş hekiminiz verecektir. Bu işlemlere başlamadan evvel mutlaka diş hekiminizi görmenizi ve O’nun vereceği tedavi yöntemine riayet etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şeffaf Plak Dişleri Nasıl Düzeltir?

          Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf planların dişleri nasıl düzelteceği sorusu sıkça sorulardan birisidir. Bu tedavi yöntemi dijital diş hekimliği olarak ta tabir edilen bölüm üzerine yoğunlaşmıştır. Bu teknoloji sayesinde geliştirilmiş CAD-CAM cihazları ile hastanın ağız ölçüsü alınır ve birebir ölçülerde şeffaf plak imali yapılır hatta bu teknoloji yapılacak olan şeffaf plağın önceden simule edilip sanal ortamda gözlemlenmesine ve denenmesine de olana saplamaktadır.

Şeffaf Plaklar Ne Sıklıkla Değişir Ve Şeffaf Plaklar Günde Kaç Saat Takılmalıdır?

          Bu tedavi yönteminde başarıya ulaşmanın en önemli faktörü hastanın bu konuda istikrarlı ve disiplinli bir tavır sergiliyor olmasıdır. Kişiye özel imal edilen bu plaklar günde minimum 20-22 saat takılı vaziyette bulunmalıdır.

Telsiz Ortodontik Tedavi Nedir?

          Invisalign tedavisinde kullanılan ve kişiye özel imal edilen şeffaf plaklarla yapılan tedavilere “Telsiz Ortodontik” denir.

Şeffaf Plak Nedir?

          Invisalign tedavisinde kişiye özgü tasarlanan ve üretilen, takıp çıkarma imkânı sağlayan ve neredeyse görünmeyen plaklardır. Dijital diş hekimliği kapsamında 3D yazıcı teknolojinden faydalanarak yapılabilmektedirler.

Ortodontik Tedavinin (Şeffaf Plak ile) Avantajları Nelerdir?

          Sabit ortodontik tedavilerde yemek yeme içme hususlarında kısıtlamalar mevcuttur. Lakin bu yeni tedavi yönteminde bu durum söz konusu değildir. Özel olduğunu düşündüğünüz günlerde (düğün, şampiyonluk maçı, yıldönümü vs.) kendinize birkaç saatliğine boşluk yaratabilirsiniz. Ve bu plakları dışardan bakan bir göz neredeyse fark etmeyecektir.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

          Gün içerisinde ağız ve diş bakımı yapılırken plaklarında bakım yapılmalıdır. Ilık su ve yumuşak uçlu fırça kullanılarak plaklar fırçalanmalı ve temiz olarak takılmalıdır. Bunların dışında hijyen sağlamak adına temizleme tabletleri ve kristalleri de kullanılabilir.

Plaklarla Yemek Yiyebilir Miyim?

          Yemek yeme esnasında şeffaf plakların çıkartılması gerekir.

Plaklarla Bir Şey İçebilir Miyim?

          Şeffaf plaklarla bir şey içebilir miyim sorusunun cevabı hem eve hem hayır. Oda sıcaklığında korunmuş su içilebilir lakin çok soğuk ve sıcak içeceklerin içilmesi, plakların termoplastik yapıda olması ve bu sebepten ötürü deforme olabilme ihtimaline karşın tavsiye edilmemektedir.

Tedavim Bittiğinde Dişlerimin Tekrar Bozulmaması İçin Bir Şey Yapılacak Mı?

          Dişlerin iç yüzeylerine dışarıdan görünmeyecek şekilde retainer uygulaması yapılacaktır. Bu uygulama bütün ortodontik tedavilerde aynıdır.

Şeffaf Plakların Yapısı Nedir? Sağlığıma Herhangi Bir Zararı Var Mı? 

          Şeffaf plaklar termo plastik olarak yapılmıştır. Sağlığı olumsuz yönde etkiletecek kimyasallar içermezler. Bu özelliği sebebiyle emziren ve hamile annelerde gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Diş Tedavilerimi Önce Mi Yaptırmalıyım?

          Tedavi planlamanızı diş hekiminizle koordine etmelisiniz. Çoğunlukla invisalign tedavisi öncesi diş taşı, çürük gibi hususular giderilirken, estetik uygulamalar tedavi, sonrasına planlanmaktadır.

Şeffaf Plaklar Konuşmamı Etkiler Mi?

          Kesinlikle hiç bu surette konuşma da bozukluk yarattığı tespit edilmemiştir. Zira plaklar kişiye özel üretildiği için bu tür kusurlar üretim safhasında giderilebilmektedir.

Şeffaf Plaklar Ağızda Yara Yapar Mı? 

          Kenarları özel ve hassa bir şekilde kesildiği için böyle bir durum söz konusu değildir.

Invisalign Tedavi Kontrolleri Hangi Sıklıkta Yapılır?

          Randevu tarihleri hastaların uygunluk seviyelerine göre planlanmakta olup standart değerler 4-6 hafta aralığındadır.

Diş Teli Tedavisinden Şeffaf Plaklara Geçilebilir Mi?

          Evet, geçilebilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

          Kişinin plakları kullanma disiplinine göre bu süre değişiklik göstermekle birlikte standart değerler 3-18 ay arasındadır.