Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Çürüme, travma gibi farklı sebeplere bağlı olarak ciddi boyutlarda zarar gören dişleri kurtarmak için kanal tedavisine başvurulur. Uzman diş hekiminin uygun görmesi halinde problemli diş ya da dişler kanal tedavisi aracılığıyla enfeksiyondan bütünüyle arındırılır.

Tedavi esnasında dişte kavite adı verilen bir delik meydana getirilir. Söz konusu delikten içeri girilerek temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu sırada pulpa ve sinir dokusu da çıkarılır. Diş ve çevre dokular dezenfekte edilir. Tüm bu işlemler neticesinde diş kökünde ortaya çıkan boşluk ise biyolojik uyumluluğu yüksek olan dolgu materyalleri kullanılarak doldurulur. Doldurma işleminin bitmesi, kanal tedavisinin de tamamlandığına işarettir.

Peki, kimi insanları bir miktar tedirgin edebilen tüm bu işlemler ağrıya sebep olur mu? Diğer bir deyişle kanal tedavisi ağrı şikayetlerine yol açar mı?

Kanal tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Dolayısıyla işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı duyulmaz. Ancak dişlerdeki problemin çok ağır ve enfeksiyon yoğunluğunun yüksek olduğu bazı vakalarda tam uyuşmanın gerçekleşmesi biraz zaman alabilmektedir. Bu durumda farklı uyuşturma teknikleri kullanılır ve tam uyuşma gerçekleşene kadar beklenir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrası, tedavi gören dişte ve çevre dokularda bir miktar ağrı hissetmeniz ya da hassasiyet yaşamanız mümkün ve normaldir. Tedavi süresince ağız açık tutulduğu için tedavi sonrasında bir süre hafif bir çene ağrısı yaşanması da normaldir. Bu noktada önemli olan söz kon ağrı ya da hassasiyetlerin şiddeti ve kalıcılığıdır.

Kanal tedavisine bağlı olarak ortaya çıkabilen ve şiddetli olmayan ağrılar için hafif ağrı kesicilerden destek alınabilir. Ancak herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka uzman diş hekiminize danışmayı unutmayın.

Dayanılmayacak şiddete ve geçmek bilmeyen ağrılar için de yine hiç vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmalısınız.

Kanal tedavisi gören diş ya da dişler için gerekli bakım ve hijyen sorumluluklarının yerine getirilmemesi de kısa ya da uzun vadede ağrı şikayetlerine yol açabilir.

Sorunsuz ve ağrısız kanal tedavisi için uzman ve deneyimli bir diş hekiminden, profesyonel bir klinik ortamında destek almanız önemlidir. Böylece kolay, hızlı, konforlu ve başarılı tedaviler mümkün hale gelir.