Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığına dair pek çok problem ile çeneyle ilgili yapısal bozukluklar ortodonti tedavileriyle giderilir. Günümüzde etkili ve estetik kaygıları gidermeye yönelik olarak geliştirilmiş pek çok alternatif ortodonti tedavisi mevcuttur. Bu tedaviler sayesinde kişiler sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişlere kalıcı olarak kavuşabilmektedir.

Ortodontik tedaviler genellikle sabır ve disiplin isteyen bazı uygulamaları kapsar. Uzman hekim ile hasta arasındaki uyum ve iletişim önemlidir. Kişiye özel olarak ve kişinin beklentileri de göz önünde bulundurularak hazırlanan tedavi planlarıyla sağlıklı ve kusursuz görünüme sahip dişler hayal olmaktan çıkar.

Ortodontik tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş teli uygulamasında tedavi süresince yiyecek ve içecek seçimine dikkat edilmesi gerekir. Dişlerin üzerine yapıştırılan braketlere ve tellere zarar verebilecek maddelerden uzak durmak gerekir. Sakız, şeker gibi yapışkan gıdalar, fazla sert ya da çekirdekli yiyecekler, asitli içecekler, uzak durulması gereken gıdaların başında yer alır.
  • Tedavi süresince düzenli fırçalamaya özen göstermek gerekir. Aksi halde dişlerin, braketlerin ve tellerin arasında biriken yiyecekler bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Normal şartlarda günde iki kez fırçalama yeterli olurken diş teli tedavisi süresince bu işlemi her yemekten sonra yapmak gerekir.
  • Günlük fırçalamaya ek olarak günde bir defa ara yüz fırçası kullanılarak diş fırçasının ulaşamadığı noktalar da temizlenmelidir.
  • Tedavi süresince uzman hekiminizin yönlendirme ve tavsiyelerine harfiyen uymanız çok önemlidir. Disiplinli ve sabırlı bir yaklaşım hem daha konforlu bir tedavi süreci geçirmenizi, hem de tedavi süresini kısaltmanızı sağlayacaktır.
  • Düzenli hekim kontrollerini aksatmayın. Ortodonti tedavilerinde kullanılan apareyler dişlerin hareketine göre düzenli aralıklarla güncellenmelidir. Bunun için doktorun belirlediği tarihlerde kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Bu süreçte hayatınızı mümkün mertebe tedavinize uyum sağlar hale getirmeye çalışın.

Tüm bu hususlarda dikkatli ve özenli davrandığınızda planlanan tedavi sürecinin bitiminde hayal ettiğiniz kusursuz dişlere ve mükemmel gülüşlere kavuşmanız işten bile olmayacaktır. Yeter ki bu süreçte sabrı, disiplini ve uyumu elden bırakmayın.