Porselen Laminaların Ömrü Ne Kadardır?

Modern estetik diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan porselen lamina; dişlerin sadece ön yüzeylerinin 0.3-0.7 mm inceltilmesi yoluyla gerçekleştirilen kaplama işlemidir. Bu uygulama ile sağlam diş dokusundaki kayıp oranı asgari düzeyde kalır.

Porselen kaplama uygulaması, bleaching tedavisine yanıt vermeyen aşırı renk kaybına uğramış dişlerde, şekil bozukluğu olan, aşınmış, eğri ya da kırık dişlerde ve ayrık dişlerde kozmetik bir çözüm olarak kullanılabilir.

Porselen malzemeden yapılan lamina diş uygulamasının birtakım belirgin avantajları vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok ince bir tabaka halinde hazırlanıp diş üzerine bu şekilde yapıştırıldığı için ışık geçirgenliği yüksektir. Dolayısıyla doğal diş görünümüne çok yakın ve son derece estetik bir görünüm sağlar.
  • Orijinal diş dokusu üzerinde çok küçük bir kesik açılarak uygulandığı için doğal dişlere verdiği zarar minimum seviyede kalır.
  • Porselen kaplama diş yüzeyi pürüzsüzdür, dolayısıyla lekelenme ve diş taşı oluşumunu büyük oranda engeller.

Porselen lamina genel olarak dayanıklı bir kaplama türüdür. Porselen diş ömrü, uzman hekimin başarısına ve gerekli diş bakımının düzenli olarak uygulanmasına bağlıdır. Kaplamaların zarar görmemesi için çok sert besinleri ısırmaktan, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Bu hususlara dikkat edildiğinde ve gerekli diş bakımı aksatılmadan hayata geçirildiğinde porselen laminaları uzun yıllar boyunca problemsiz bir şekilde kullanmak mümkün olmaktadır.

Porselen lamine dişler için bakım önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Günde en az iki kere olmak üzere dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi uygun bir fırça ile ve doğru teknikler kullanılarak gerçekleştirilmelidir.
  • Fırçalamayla birlikte diş ipi ve gargara kullanımı da düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.
  • Porselen kaplama yapılan dişler kullanılırken dikkat edilmelidir. Sert besinleri koparmak bu dişlere bırakılmamalıdır.
  • Diş sıkma ya da diş gıcırdatma veya tırnak yeme gibi alışkanlıklar porselen kaplamalara zarar verebilir. Bu nedenle bu tür kötü alışkanlıkların varlığı durumunda uzman bir hekimden destek alınmalı, gerekirse gece plağı tedavisi ile bu alışkanlıklara son verilmelidir.
  • Düzenli hekim kontrolleri ihmal edilmemeli, porselen kaplama ya da diğer dişlerle ilgili olası problemler erkenden tespit edilerek tedavi yoluna gidilmelidir.