Tedavi Edilmeyen Diş Düzensizlikleri Nelere Yol Açar?

Vücut bütünüyle muazzam bir şekilde işleyen bir sitemdir. Gayet tabi ki bu sistemin herhangi bir parçasında çıkan aksaklık diğer parçaları da etkileyecektir. Takip edilmeyen, düzenli bir çerçevesi olmayan ağız ve diş sağlığı bütün vücudu etkisi altına alabilir.

Tedavi edilmeyen rahatsızlıklar, çürükler ileriki zamanlarda ağrı verici ve oldukça uzun süren kanal tedavilerine dönüşebilir. Ve hatta doğru zamanlama değilse müdahale için diş kayıpları bile söz konusu olabilir.

Ayrıca önemsenmeyen diş kayıplarının da vücudumuza olumsuz etkileri vardır. Mide, akciğer, karaciğer, böbrek ve kalp damar gibi sistemik hastalıkların tetiklenmesine sebebiyet vermektedir. Oldukça ciddi hastalıkların başlaması için bakteriyel bir alt yapı ve zemin hazırlayan ağız ve diş hastalıkları yaşam kalite ve konforunu da ciddi bir oranda düşürmektedir.

Çok basit görünen dişteki sadece bir çürük yalnız o diş değil bütün vücudu etkisi altına almaktadır. Çürük oluşumuna neden olan bakteri ve virüsler, öncelikle ağızdaki diğer sağlam dişlere ve oradan da bütün vücuda sirayet etmek için çaba harcarlar. Bakterilerin yapısı bu şekildedir.

Mide, akciğer, karaciğer, böbrek ve kalp-damar gibi sistemik hastalıkların tetiklenmesinde başrollerde yer almasının yanında bu hastalıkların iyileşme süreçlerinde de sekteye uğraması için gayet aktif bir rol sahibidir. Disiplinli ve iyi bir şekilde temizlenmeyen ve müteakip safhalarda çürük ya da diş kayıplarına bile sebep olan bakteriler, nezle, grip ve farenjit gibi birçok enfeksiyon bazla hastalığa da davet çıkardığı gibi kan damarları vasıtasıyla da kal ve damar hastalıklarının da oluşumlarında etki sahibidir.

Aynı zamanda oral yolla mideye inmek suretiyle de mide duvarı kaynaklı birtakım hastalıklarında tetiklenmesine sebebiyet vermektedir.

Dişlerdeki çürüklerin oluşmasını sağlayan çürük bakterileri böreklere ulaştığı takdirde o bölge de de tahribat yapmaktan geri kalmamaktadır.

Aslında ağız ve diş sağlığı konusunda en başta çok kısa kontroller ve düzenli bir fırçalama alışkanlığıyla bunca hastalıktan kişi kendini koruyabilir. Yapılacak basit, ufak müdahaleler ilerleyen dönemlerdeki büyük çaplı işlemleri frenleyecektir. Hatta belki de oluşmasına bile izin vermeyecektir.