Pembe Estetik Nedir?

Konuşmak ve gülümsemek… İnsan olmanın, başarılı insan ilişkilerinin, umut vadeden meslek yaşamının ve parlak aile hayatının vazgeçilmez eylemleri arasında yer alır. Konuşmayı ve gülmeyi çıkardığınızda insanlıktan çok şey eksilir. İnsanların bu iki eşsiz eylemi kendine güvenerek gerçekleştirebilmesi; rahat ve çekinmeden konuşup gülebilmesi ise estetik kaygılara sahip olmamasıyla doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle gülüşümüze ne kadar güvenirsek o kadar rahat, içten ve doya doya gülebiliriz. Gülüşümüze güvenmenin yolu ise estetik bir gülüşe sahip olmaktan geçer. Modern diş hekimliği uygulamaları burada devreye girer ve gülüş estetiği uygulamalarıyla sizin için yepyeni ve kusursuz bir gülüşü mümkün kılar.

Estetik bir gülüş, bembeyaz ve düzgün dişlerden fazlasıdır. Estetik gülüş aynı zamanda dişlerin diş etiyle de uyumunu kapsar. Dolayısıyla diş eti estetiği de gülüş tasarımı uygulamalarına dahildir.

Kişiyi, sağlıklı, parlak, açık pembe renkli, portakal kabuğuna benzeyen parlak ve pütürlü bir görünüme sahip, dişlere ve kemiğe sıkıca yapışık diş etlerine ulaştırmak, diş eti estetiğinin temel hedefidir. Pembe estetik olarak da anılan diş eti estetiği için birbirinden farklı yöntem ve uygulamalardan söz etmek mümkündür.

Rejeneratif işlemler; çeşitli periodontal hastalıklara bağlı olarak bozulan kemik dokularının onarılmasını kapsar. Bu işlemlerle kemik içi cepleri doldurularak doğal kemik seviyesine ulaştırılır. Tedavi sürecinde yapay kemik tozu, doku uyarıcı proteinler gibi farklı maddeler kullanılabilir. Neticede kemik şekli düzeltilerek diş eti dokusunun estetik görünümü korunur.

Gingivoplasti uygulamalarındaki amaç ise diş eti seviyesini ideal hale getirmektir. Fazlaca belirgin ya da asimetrik diş etleri üzerinde gerekli düzeltmeler yapılır. İşlemler sırasında lokal anestezi uygulanır. Ayrıca duruma göre porselen lamina ya da zirkonyum kaplama gibi estetik tedavi yöntemlerine de başvurulabilir.

Gingivektomi işlemleri; diş eti büyümesi vakalarında ya da derin ceplerin oluşması durumunda başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu işlemler aracılığıyla fazlalık durumundaki diş eti bölgeden çıkarılır ve diş eti konturları düzeltilir. Böylece kişi, daha sağlıklı ve düzgün görünüme sahip diş etlerine kavuşur.

Kron boy uzatma işlemleri; diş etlerinin boyunun uzun, dişlerin boyunun ise kısa olduğu vakalar için gerçekleştirilir. İşlemler esnasında lazer ya da elektrocerrahi yöntemler kullanılır.