Tam Seramik Kuron Protezi Nedir?

TAM SERAMİK KURON PROTEZİ NEDİR?

Tam Seramik Kuron Nedir?

Dişlerin mevcut yapısını güçlendirmek ve korumak için yapılan işleme tam seramik kuron kaplama denir. Tam seramik kuron kaplama dişetlerine kolaylıkla uyum sağlar ve işlemin yapılması oldukça kolaydır. Bu şekilde kolay uygulanabilir olmasına karşın çiğneme kuvvetine karşı oldukça dayanıklı ve sağlamdır.

Aşınmış ve yıpranmış dişlerin kaplanması tam seramik kuron kaplamalar sayesinde olur. Dış görünüşleri yapay bir his uyandırır ve mat bir rengi vardır. Bunun sebebi ise doğal dişlere oranlara daha az ışık geçirgenliği olmasındadır. Yapısından buluna metalden dolayı ışık geçirgenliği oldukça düşüktür. Ön dişlerde ise bu tür estetik kaygılardan ötürü kuronların alt yapısında metal yerine güçlendirilmiş porselen kullanılır. Bu porselen alt ve üst yapı malzemelerinin ışık geçirgenliği çok daha iyi olduğu için doğal dişe daha yakın oldukça estetik bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Tam Seramik Kuron Avantajları Nelerdir?

  • Tam seramik yapıda olan kuronların ışık geçirgenliği doğal dişlerinkine yakın seviyede olduğu için doğal dişe yakın estetik bir görünüm sağlar. Estetik duruşun oldukça önemli olduğu ön dişlerde metal destekli kronlar yerine tam porselen kuronlar çoğunlukla tercih sebebi olmaktadır.
  • Metal destekli kuronların dişlere montajı mekanik uygulamalar ile sabitlenir, tutuculuk olarak daha gelişmiş olan tam seramik porselenler, kimyasal ve mekanik yolla dişe bağlandığı için daha tutucudur.
  • Metal destekli porselenler, tam seramik veneer kuronların aksine diş etiyle birleşim bölgelerinde morarmış ya da koyu renkli bir görüntü meydana getirebilirler.
  • Metallere kıyasla doku uyumluğu daha gelişmiş olduğundan diş etinde alerjik reaksiyon veya iritasyonlara neden olmaz.

Tam Seramik Kuron Dezavantajları Nelerdir?

  • Metallere kıyasla dayanıldıkları daha düşük olması nedeniyle kırılma ihtimalleri metallere göre daha fazladır.
  • Tam seramik kuron fiyatları, metal destekli olanlara kıyasla daha yüksektir.
  • Çok dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir, hassaslıkla ve titizlikle yapılmalıdır.

Tam Seramik Köprüler Nelerdir?

Ağızımızın ön kısımlarında eksik diş varsa kullanılır. Tam seramik kuronlarda da bulunan güçlendirilmiş porselenin özel cihazlarda sıkıştırılınca elde edilen malzeme alt yapı olarak kullanılır. Alt yapının dayanıklılığı önemli olduğu için köprü yapımında bu yöntem uygulanmaktadır. Estetik açıdan güzel gözüktüğü için genellikle bu yöntem tercih edilir. Çok dayanıklı olmadığı için arka bölgelerde kullanılmaz.