Diş Teli Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ortodontik ağız ve çene bozukluklarının düzeltilmesi sebebiyle kullanılan en etkili ve en yaygın yöntem diş teli tedavisidir. Diş teli hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğu için tedaviye olur verme safhasında kimi zaman kararsızlıklar yaşanmaktadır. Şehir efsanesi olmuş bu yanlış bilgiler aslında günümüz teknolojisiyle çok kolay bir şekilde giderilmekte ve sorun olmaktan çıkmaktadır.

Hayat boyu sorun teşkil edebilecek pozisyonda olan ağız ve diş sağlığı sorunları diş teli tedavisi yöntemiyle kolayca ve ağrısız bir şekilde neticeye kavuşturulabilmektedir.

Diş teli tedavisi tercih edilmeden önce tedirginlik yaşandığı zamanlarda şu unutulmamalıdır; diş teli tedavisi ile kolay ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilecek olan ortodontik tedavi görmezden gelinir ise ilerleyen yaşlarda temel fonksiyonlarda bile hasar bırakabilecek sorunlarla karşılaşılabilir. Başta konuşma çiğneme gibi temel işlevlerde sorunlar meydana gelebilir. Estetik ve doğal bir gülüş sağlıklı bir ağız ve diş sağlığıyla mümkündür.

Diş teli tedavisi yaptırması gerekirken bu tedaviden bir şekilde uzak durma yoluna giden kişiler genellikle toplum tarafından yanlış ve eksik ifade edilen bilgiler yüzünden bu durumdadır. Yaygın olarak toplum tarafından yanlış bilgi olarak hafızalara kazınmış doğru bilinen yanlışlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Diş teli tedavisi sadece çocuklara ve gençlere takılabilir!

Hayır bu bilgi yanlıştır. Diş teli tedavisi her yaşta uygulanabilir. Çene de meydana gelen bozuklukların kalıcı bir şekilde tedavisi için erken yaşta başlamak bir avantaj sağlayacaktır ama olmazsa olmaz değildir.

  • Diş teli tedavisi ağrılı bir süreçtir! Tedavi boyunca ağır ağrılar yaşanır!

Hayır. Diş teli tedavisi esnasında hastalar da kayda değer seviyede ağrılar gözlenmemektedir. Tedavi süreci boyunca dişler hareket edeceği için bir miktar ağrı söz konusu olabilmektedir. Lakin bu durumda tedaviyi uygulayan ortodontist tarafından en aza indirilecektir.

  • Diş teli tedavisi uygulayanlar her istediklerini yiyemezler!

Diş teli tedavisini tercih eden kimi hastaların dişleri çürüyebilmektedir. Lakin bu durum diş teli tedavisi ile doğrudan etkilidir denemez. Tedavi esnasında takılan tellerin etrafında biriken yemek artıkları eğer düzgün bir ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmazsa çürük oluşuna sebebiyet vermektedir.