Ortodontik Tedaviler İçin En Uygun Yaş; Diş Teli Kaç Yaşında Takılmalıdır?

Günümüzde başvurulan modern ortodonti tedavileriyle çok sayıda problem kalıcı olarak çözüme kavuşturulabilmektedir. Diş çarpıklığı, sıkışık diş problemi, aralıklı dişler ya da çeneyle ilgili yapısal sorunlar ortodonti tedavileriyle giderilmektedir. Peki ortodonti tedavisi için ideal bir başlama yaşı var mıdır? Ortodonti tedavilerinin temelini oluşturan diş teli uygulaması için en uygun yaş nedir?

Öncelikle çocuk yaştan itibaren düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştirmenin önemini hatırlatmakta fayda vardır. Çocuğunuzun ilk dişinin çıkmasıyla birlikte ağız, diş ve çene gelişimini yakından takip etmeli ve hiçbir problem olmasa bile senede iki defa muayeneye götürmelisiniz. Bu şekilde pek çok ciddi problemi önceden keşfetme ve uygun tedavileri geç kalmadan alma şansınız olacaktır.

Amerikan Ortodontistler Birliği’ne göre ilk ortodontist ziyareti için en ideal dönem 7 yaş altıdır. Diş ve çene gelişiminin devam ettiği bu yıllarda mevcut ya da olası ortodontik problemleri erkenden teşhis etmek daha kolaydır. Böylece çocuğun şimdi veya gelecekte ortodonti tedavisine ihtiyacı olup olmadığını anlayabilir, buna göre hazırlıklı olabilirsiniz.

Diş teli tedavisi, mevcut ortodontik problemin türüne ve derecesine bağlı olarak 5-6’lı yaşlardan itibaren her yaşta uygulanabilir. Eğer hem dişlerle, hem de iskeletle ilgili bir sorun söz konusu ise tedaviye 7 ila 8’li yaşlarda başlamak daha iyi sonuç verecektir. Sorun yalnızca dişlerle ilgiliyse 11-13 yaş arası başlamak için ideal kabul edilebilir.

Ancak günümüzde, yeni ve etkili pek çok yöntem sayesinde, her yaşta ortodonti tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin yaşına, var olan diş problemlerine, hatta tedaviyle ilgili endişe ve kaygılarına göre çok sayıda alternatif tedaviden söz etmek mümkündür. Dolayısıyla aslında ortodontik tedaviler için en uygun yaşı kesin olarak ortaya koymak çok da doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Porselen diş teli, şeffaf diş teli, lingual diş teli, şeffaf plak gibi estetik kaygıları gidermeye yönelik tedavi alternatifleri sayesinde günümüzde her yaşta ve her statüde insan mevcut ortodonik problemlerinden kurtulabilmektedir.

Eskiden daha ziyade çocuklarla özdeşleşen diş teli tedavisi artık yaş ve sınır tanımamaktadır.