Restoratif Diş Hekimliği Nedir?

TERTEMİZ BİR AĞIZ İÇİN MUTLAKA UYGULAMANIZ GEREKEN 5 BAKIM ÖNERİSİ

Ağız bakımı konusu, temel de ağız da oluşan bakterilerin kontrol edilmesi yani plak kontrolüdür. Ağız da oluşan bu püremsi dokuya sahip açık renkli plaklar, dişlerde oluşan çürüklerin, diş ve diş etlerinde oluşan iltihaplanmanın ve diş taşı oluşumlarının en temel sebeplerindendir. Bu oluşumlar mutlaka ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Bu da ancak etkili bir temizlik ve sürekliliği olan bakım periyotlarıyla mümkündür.

Ağız ve Diş Sağlığının Korunması ve Devamlılığı İçin Gerekli Materyaller Nelerdir?

  • Yaşa uygun şekilde seçilmiş bir diş fırçası,
  • Diş ipi,
  • Ara yüz fırçası,
  • Dil üzerinin temizliğinin yapılmasını kolaylaştıran dil fırçası,
  • Gargara ve ağız duşları yapmaya olanak sağlayan sıvılar.

Ağız Hijyeni İçin Olmazsa Olmaz Bakım Önerileri

  1. Doğru ve Sürdürülebilir Ağız Bakımı

Her gün sadece beş dakikalık bir zamanı dişlerin fırçalanmasına ayırmak oldukça yeterli bir süre olmakla birlikte sonrasında oluşabilecek semptomlara karşı da alınacak en kolay ve basit korunma yöntemidir. Bu alışkanlık günde en az 2 defa yapıldığı sürece başarı elde edilecektir. Ayrıca diş fırçalamanı yanında kullanılacak ağız bakım suları ve diş ipi kullanımız da ağız hijyeni anlamında yapılan bu bakımı daha kaliteli hale getirecektir.

  1. Dişlerin Yapısına Zarar Vermeyen Faydalı Besinler Tercih Edilmeli

Diş bakımının sağlıklı olması ve desteklenmesi adına diş yapısına katkısı olan besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Armut, çilek, havuç, elma gibi besinler içerdiği mineral ve vitaminlerle birlikte ağız bakımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca lifli yapıları ağız içi suyu ile de birleşerek diş temizliğinde tekin rol oynar.

  1. Asit İçerikli Gıdalardan Uzak Durulmalı

Yoğun şeker ve asit içeren gıdaların ağız ve diş sağlığına ve aynı zamanda da genel vücut sağlığına zararlı olduğu bilimsel olarak kabul gören bir kanıdır. Bu tür gıdalar dişlerin daha çabuk deforme olmasına sebep olmaktadırlar.

  1. Bol Miktarda Su Tüketimi Ağız Hijyeni İçin Oldukça Faydalı

Su, genel vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir. Sık miktarda su tüketimi oluşabilecek rahatsızlıklarda vücuda tolare etme şansı verir.

  1. Doğru Diş Fırçası Kullanımı

Çocuklar için tasarlanan diş fırçaları daha yumuşak kıllara sahip olmasından dolayı diş fırçalamaya yeni başlayan çocukların ağrı, acı ve törpülenme hissi yaşamadan sağlıklı ve mutlu bir şekilde bu alışkanlığı edinmelerine yardımcı olacaktır.