Zirkonyum Kaplama Hakkında Her Şey!

Modern diş hekimliği, diş kusurlarını gidermek için birbirinden etkili tedavi yöntemleri sunmaya devam ediyor. İnsanlar hem estetik hem de fonksiyonel diş problemlerini alternatif ve konforlu tedavilerle gideriyor ve kusursuz görünüme sahip sağlıklı dişlere kavuşabiliyor.

Son yıllarda öne çıkan güncel diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan zirkonyum kaplama ile pek çok diş kusuru ortadan kaldırılabiliyor. Zirkonyum adı verilen beyaz bir malzeme kullanılarak diş yüzeyi kaplanıyor. Zirkonyum metal destekli olmadığı için daha beyaz ve estetik bir görünüm ortaya çıkıyor. Yarı saydam bir malzeme olan zirkonyum ile doğal diş görünümü elde ediliyor.

Zirkonyum kaplama tedavisi, çapraşık ve düzensiz konumdaki dişlerin düzeltilmesinde; sararmış, rengini kaybetmiş dişlerin tedavisinde; çürüğe karşı koruma amaçlı olarak; dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında ve bazen de implant üstü kaplamalarda kullanılan bir yöntem olma özelliği taşıyor.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

  • Zirkonyum kaplama metal destekli değildir. Metal destekli kaplamalarda diş etinin üst kısmında görülebilen koyu renkli yansıma zirkonyum kaplamada görülmez.
  • Zirkonyumun ışık geçirgenliği yüksektir. Bu nedenle mat bir görünüme sebebiyet vermez. Zirkonyum kaplama ile şeffaf, doğal ve estetik görünüme sahip dişlere kavuşmak mümkündür.
  • Alerjik reaksiyona sebep olmaz. Diş etleriyle uyumlu bir materyal olduğu için herhangi bir diş eti rahatsızlığının ortaya çıkmasına da yol açmaz. Hem diş, hem diş etleri için sağlıklı bir alternatiftir.
  • Zirkonyum, estetik görünümü kadar direnci de yüksek bir materyaldir. Dolayısıyla hem ön hem de arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Kolay kolay kırılma ve çatlama yapmaz.
  • Zirkonyum kaplama, yapıldıktan sonra ağızda bakteri ya da plak oluşumu gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olmaz. Ağızda koku yapmaz.
  • Zirkonyum kaplama tedavisi kolay ve hızlıca uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
  • Zirkonyum kaplama, uygulanan diş ya da dişleri çepeçevre sarar. Bu sayede diş çürümelerine karşı da engelleyici bir nitelik taşır.

Tüm bu avantajları sayesinde günümüzde zirkonyum kaplama tedavisi ile çok sayıda problem başarılı bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Siz de daha beyaz, ışıldayan ve sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız uzman diş hekiminizden modern diş hekimliği uygulamalarına dair bilgi alın. Yaşama daha büyük ve daha özgüvenli bir gülümsemeyle bakmaya başlamak için daha fazla vakit kaybetmeyin.