Başarısız Kanal Tedavisi Nasıldır? Belirtileri Nelerdir?

BAŞARISIZ KANAL TEDAVİSİ NASILDIR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

                Diş hekimleri her yıl yüksek başarı oranlarıyla kanal tedavileri gerçekleştirmektedir. Kanal tedavisi dişin pulpa kısmındaki hasarlı dişlerin tedavi edilmesidir. Ancak bunca tecrübeli uygulamalara karşın başarısız bir kanal tedavisi olma olasılığı da elbette ki vardır. Başarısız bir kanal tedavisi acil kök tedavisi gerektiren ve yaygın olarak bilinen bir yöntemdir.

Başarısız Kök Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı Hissiyatı

Kanal tedavisinden sonraki birkaç gün ağrı hissedilmesi esasında normaldir. Normal olmayan durum bu ağrıların giderek ve bazen de artarak sürekliliğini korumasıdır.

  • Diş Etlerinde Şişkinlik Meydana Gelmesi

Tedavi sonrasındaki ilk birkaç gün diş bölgesinde yapılan işlemler nedeniyle birtakım şişkinlikler gözlemlenmesi oldukça normaldir. İyileşme olduktan sonra meydana gelen bir şişkinlik tespit edildiğin de mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

  • Deşarj

Tedavi edilen diş ve çevresindeki diş etlerinde irin dolu akıntılar gözlemlenmesi tedavinin başarısızlıkla sonuçlandığının göstergelerindendir.

  • Çenede Kayma veya Sivilce Oluşumu

Çenede kaynama ve bir türlü geçmek bilmeyen sivilce oluşumu kanal tedavisinde birtakım işlerin yanlış gittiğini gösterir.

  • Dişlerde Renk Değişikliği

Uygulanan kanal tedavisi sonrasında dişlerde renk değişimleri gözlemlenmesi beklenen bir semptom değildir. Bu durum kanal tedavisinin başarısız olduğuna dair bir işaret olarak değerlendirilmeli v ediş hekimi bilgilendirilmelidir.

  • Kanal Tedavisinde Başarısızlığı Neden Olan Kanal Tedavisi Eksikliği

Kanal tedavisinin başarısız olmasında genel olarak ve yaygın bir şekilde gözlemlenen bir durum sanitasyonun uygun olmamasıdır. Diş hekimi tedavi esnasın uygulama bölgesinin steril olması için tüm gayretleri sarf etmiş olabilir. Lakin tedavi prosedürün temizlenen bölgeye tükürük girmesini önlemek gerekmektedir. Tükürük tedavi edilen bölgeye temas ettiği takdirde içeriğinde bulunan çok sayıda bakteri sebebiyle uygulana operasyona zarar verebilmektedir.

  • Başarısız Kanal Tedavisinin Bir Diğer Sebebi De Eksik Olan Sinirler

Başarısız bir kanal tedavisinin bir diğer önemli sebebi ise bazı sinirlerin diş hekimi tarafından kaçırılması olabilir. Kanal tedavisi tedavisine başlanmadan evvel röntgen çekilerek sinirler belirlenir çoğu zamanda haritası çıkarılır. Kusurlu ekipman kullanıldığı takdirde bazı sinirlerin gözden kaçırılmasıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu duru acil kök kanal tedavisiyle derhal düzeltilmelidir.