Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Zirkonyum Diş Uygulaması Nedir?

Klasik olarak köprü ve protezlerin alt yapı malzemesinde kullanılan gri metal renk yerine kullanılan beyaz renkli bir alaşımdır.

Zirkonyum Uygulamasını Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

                Çoğunlukla dişlerde renk seviyelerinde grileşme ve bir miktar sararma olan durumlarda uygulanan ir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra ayrık diş tedavilerinde de tercih edilen bir uygulamadır. Estetik kaygı çeken hastalar çoğunlukla bu uygulamayı tercih etmekte ve oldukça memnun olmaktadır o sebeple tercih edilme sebebi olarak estetik cazibesi de gösterilebilir.

Estettik Mana Da Zirkonyum Diş Uygulamasının Avantajları Var Mıdır?

Işık geçirgenliği marifetiyle doğal diş görüntüsüne sahip olan zirkonyum uygulamasında dişin minesi ışığı tamamen geçirir. Bu estetik görünüm kullanıcılar tarafından tercih edilmedeki en büyük sebeplerdendir.

Klasik olarak yapılan kaplamalarda kullanılan malzemeler sebebiyle mat bir görüntü olduğundan estetik manada bir albenisi bulunmamaktadır. Lakin zirkonyum tedavi de bunun önüne geçilerek doğal ve parlak diş görüntüsü yakalanmaktadır.

Dişetleri ile Uyum İçinde Midir?

                Diş dokusuyla uyum sağlayan bir malzemedir. Metal karışımlı dolgularda gözlemlenen dişetlerinde ve diş boyun bölgesinde meydana gelen morarma gibi olan renk değişimleri bu uygulamada asla görünmez. Diş dokusu ve vücut ile uyumlu bir madde olduğu için olumsuz bir görüntü yara alerji gibi durumlarla karşı karşıya kalmak söz konusu değildir.

Alerjen Midir? Metal Alerjisi Olanlar Da Kullanabilir Mi?

Zirkonyum kaplama karışımın yapısında metal bulunmadığı için olumsuz bir durumla karşılaşmak mümkün değildir.

Ağız İçerisinde Tat Kaybına Ya Da Değişikliğine Ya Da Ağız Kokusuna Sebep Olur Mu?

                İçeriğinde metal bulunmaması sebebiyle bu tür şikayetlerle karşı karşıya kalmak mümkün değildir.

Yapılan Kaplamalar İlerleyen Dönemlerde Renk Değiştirir Mi?

                Kaplamanın kullanım süresi kişinin düzenli bir ağız ve diş sağlığına sahip olmasıyla doğru orantılıdır. Ne kadar hassas davranılırsa o kadar uzun soluklu bir tedavi ve kaplama olarak kalır. Bu esnada düzenli kontroller ve bakımlarda aksatılmadan yapılmalıdır.

Tüm bu süreçler ve değerlendirmeler esnasında mutlaka yanımızda bir diş hekimi olmalıdır. Kişinin kendisinin değil hekimin tavsiyesiyle bu tedaviye yönelinmelidir.